Представители на основните синдикални организации подкрепиха пред „Тази сутрин“ по бТВ идеята кабинетът да работи, докато приеме новия Изборен кодекс и предупредиха за масови стачки в металургията и „тиктакащи бомби” в производството.
Според председателя на КНСБ Пламен Димитров става все по-ясно, че това Народно събрание няма да завърши мандата си и дори привържениците му му дават едва няколко месеца. Той обаче смята, че не бива да се допуска грешката от февруари да се разпусне парламента и да се хвърли оставка без решения. „Оставка утре значи, че няма да има нов закон”, посочи той и поясни, че хората ще останат излъгани, ако не разберат, че е нужно технологично време, за да бъде приет нормативният акт.
Константин Тренчев от КТ „Подкрепа” допълни, че политиците трябва да разберат, че така не може повече. По думите му гражданите искат почтеност, докато „мотивацията на нашите политици е само да консумират властта.” Тренчев беше категоричен, че за проблемите с неизплатени заплати във ВМЗ – Сопот трябва трайно решение. Страната е „мултипроблемна” заяви той и обясни, че това е по вина на политиците заради „грешни или никакви решения”.
По думите на Димитров са нужни спешни решения в енергетиката и най-вече определяне на цената на въглищата. Повод, заради който миньори смятат да излязат на протест в края на седмицата. Той посочи още няколко проблемни предприятия – Български пощи, БДЖ и ВМЗ Сопот. Президентът на КНСБ отличи и доходите като огромен проблем в страната. „Хората няма как да посрещнат есента с тези доходи”, категоричен беше той се е обяви за повишаване на минималната работна заплата, ваучери за храна и социални мерки.
„Тиктакащата бомба” на ТЕЦ-овете „Марица изток” и „Бобов дол” е продиктувана от липсата на корекция в цената на въглищата с години. Димитров посочи, че хората искат по-скъпи въглища, защото след като 4-5 години цената стой без промяна и дори понижена, то няма как дружеството да е на печалба. „Тези 7000 души получават заплати, но може и следващия месец и да не получат.” Компаниите се опитват да ограничат разходите с принудителни отпуски и въртене на смени.
Според президента на КТ „Подкрепа” поскъпването на електроенергията за индустрията ще създаде огромен проблем за металурзите. Той коментира, че има решения и предложения, с които поевтиняването на тока за битови нужди от 1 юли да не стигне до поскъпване на тока за тежката индустрия.