Германската езикова асоциация избра "Krisenmodus“, т.е. "кризисен режим“ за думата на 2023 година, а тя това важи за цяла Европа. Както се изразяват немалко икономисти, да видим, след като локомотивът на Европейския съюз спре, колко още вагончетата ще могат да се движат по инерция, защото това е, което става в момента. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН.
"Германия през последните седем поредни месеца отчита отрицателен индекс на индустриалното производство, т.е. произвеждат по-малко, отколкото миналата година. А толкова дълга черна серия не сме имали, откакто се води тая статистика, от обединението на Германия.
Т.е. от 1990 г. насам не сме имали толкова дълъг период с минуси в индустриалното производство. И това се отнася за всички засегнати.
При положение че ние, специално България, а и не само в България, голяма част от европейската периферия произвежда компоненти и полуфабрикати, които след това отиват в ядрото на Европейския съюз и там биват трансформирани в продукти с висока добавена стойност, можете да си представите какъв е ефектът върху периферията.
Ако вземем индексът на България за месец декември на индустриалното производство - той е един от трите най-лоши в Европейския съюз – минус 10%", коментира доц. Сарийски.