ДПС настояват за свикване на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) относно етническия мир в страната.
Това стана ясно след срещата на ръководството на ДПС с президента Росен Плевнелиев. Държавният глава провежда поредица от срещи с парламентарните политически сили, с които обсъжда актуалните теми от дневния ред на България.
„Няма развитие за нито една страна, която не е подсигурила граждански мир и етнорелигиозния мир като най-важен елемент на гражданския мир. В този смисъл ние изразихме силното очакване г-н Плевнелиев да инициира изслушване на заседание на КСНС”, заяви на излизане от срещата лидерът на ДПС Лютви Местан. По думите му в момента „има остра необходимост от диалог. Особено през тези дни, когато наблюдаваме изключително опасна тенденция за ескалация на напрежение на етническа основа”.
Лидерът на ДПС изрази надежда утрешният ден на Апостола, да не се използва за пропагандиране на политически цели.
Апостолът е знаме на всички български граждани и не може да бъде използван като знаме на крайния национализъм, като основание да се разгръщат ксенофобски, антисемитски настроения, каза Местан.
Президентът има готовност да свика Консултативния съвет за национална сигурност по въпросите на гражданския мир, ако ситуацията в страната го изисква. Това заяви държавният глава след срещата.
Президентът Росен Плевнелиев и представителите на Движението, водени от неговия председател Лютви Местан, споделиха тревогата си от гражданското, етнорелигиозно и политическо напрежение през последните дни. „Наблюдаваме отново опити за ескалация на напрежението. Няма как като държавен глава да бъда спокоен, когато се извършват посегателства срещу религиозни храмове в България. За мен е изключително важно да бъде гарантиран гражданският, етническият и религиозният мир в нашата държава“, категоричен беше президентът, който апелира за адекватни, синхронизирани и ефективни действия на институциите.
Пред медиите президентът предложи да бъдат подложени на дебат евентуални промени в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. По думите му, националните допитвания в България трябва да бъдат работещ инструмент, който може да повиши доверието към институциите и да ги направи по-легитимни. „Вярвам, че гражданите трябва да се произнасят по въпроси от фундаментално значение за тях, какъвто е и въпросът с техните изборни права“, допълни Росен Плевнелиев.
В отговор на журналистически въпрос държавният глава заяви позицията си, че агитацията по време на избори в България трябва да се провежда на български език, който е и официалният език в страната.