ЦИК показа хартиената бюлетина за изборите на 27 октомври и отново припомни как става гласуването с машина. Това се случи на брифинг, с който Комисията даде отчет за подготовката на вота, съобщават от Нова телевизия.
"Най-дългата бюлетина ще бъде с 28 кандидати, като ще се използва за гласуване извън страната, на нея няма преференции, изписани са всички партии и коалиции, които участват във вота. В 23 МИР- София има най-много преференции, следователно бюлетината е с най-много кръгчета. В 10 района са регистрирани кандидатски листи от всички 28 формации, в останалите 27 или 26", обясни заместник-председателят на ЦИК Росица Матева.
Гласуването с машини ще става по досегашния начин - с предоставяне на карта. "Тъй като имаме един вид избор, се показва само една бюлетина. Показват се по 14 кандидати на страница, бюлетината е на 2 или на 3 страници, в зависимост от това колко формации са регистрирани. На последно място ще бъде опцията "не подкрепям никого". Избирателят може да прелиства екраните на електронната бюлетина. Когато бъде маркирана партия или коалиция, стават активни и полетата за избор на преференции. След като направи своя избор, гласоподавателят натиска бутона "преглед", като може да променя вота си. Когато вземе финално решение, натиска "гласуване". Нека хората изчакват звуковия сигнал и да не дърпат бюлетината", обобщи зам.-председателят на ЦИК.
Относно съхранението на машините Матева сподели, че срокът е удължен с решение на МС - за още максимум 3 години. "МВР и ДАНС трябва да обследват помещението, което е предложено за съхранението им. Изяснен е и въпросът с хартията. БНБ е отговорна за доставката, ЦИК е изпратила изискванията към производителя. Печатницата на Националната банка отговаря на изискванията, това е установено", отбеляза тя.
"До 12 октомври избирателите с настоящ адрес, различен от постоянния, следва да подадат заявление за включване в списъка за настоящ адрес. В същия ден гласоподавателите с трайни увреждания могат да бъдат записани за гласуване с подвижна избирателна секция", каза още тя.
"Днес изтичат няколко срока - българите, които живеят извън страната или тези, които възнамеряват бъдат зад граница в деня на вота, могат да подадат изявление - през уебстраницата на ЦИК или писмено до дипломатическите консулства. 28 000 заявления са подадени до днес. До 1 октомври се подават заявления за участие в секционни комисии. РИК трябва да назначи съставите на СИК. До втори октомври представителите на партии, които желаят да участват в удостоверяването на машините, могат да заявят участие", разкри заместник-председателят на ЦИК.
По думите ѝ Изборният кодекс предвижда извън страната да се гласува на избрано от избирателя място, докато в България е постановено това да се случва само по постоянен и настоящ адрес или при гласуване в специални секции. "На 30 септември ЦИК предостави 10 машини, с които да бъде направено удостоверяване на съответствието на устройствата. До 4 октомври дипломатическите представителства трябва да изпратят предложения за местата, в които ще се образуват секции в чужбина. В началото на следващата седмица ще се проведат консултациите за съставите на СИК извън България", допълни Матева.
От полунощ на 27 септември България официално е в предизборна кампания. Тя продължава до 25 октомври, а денят преди вота по закон е определен за ден за размисъл. Изборите са насрочени за 27 октомври, като това ще са седмите поредни от началото на политическата криза.
В битката за 51-ото Народно събрание влизат 19 партии и 9 коалиции. Те ще се борят за вота на над 6 милиона и половина българи. Общо Централната избирателна комисия ще разкрие близо 12 хиляди секции у нас, като и този път в секциите с над 300 избиратели ще се гласува и с машина.