Докладът 15th Annual Demographia International Housing Affordability Survey показва градовете с най-висока цена на живот. Анализирани са 309 града от 8 държави – Австралия, Канада, Ирландия, Нова Зеландия, САЩ, Великобритания, както и Сингапур и Хонг Конг.
За съставянето на класацията са проучени цените на жилищата и средният доход на домакинство.
Ето и градовете, които влизат в ТОП 10:
10. Сан Франциско (САЩ) – 8.8
Градът е световен туристически център, известен със своите невероятни хълмове и съчетание между викторианска и съвременна архитектура. Там също е разположен биомедицински и биоизследователски център.
9. Оукланд (Нова Зеландия) – 9.0
Най-големият град в Нова Зеландия с население от 1.5 млн. души, което представлява 32% от населението на цялата държава. Голям Оукланд е най-голямата урбанизирана област на страната. Тя е главен икономически и финансов център. Икономиката на Оукланд се базира основно на услугите и търговията. Големи световни корпорации имат офиси там.
Най-скъпите офис площи се намират в централния финансов център на града, където са разположени офисите на редица финансови и търговски служби.
8. Тауранга (Нова Зеландия) – 9.1
Климатът и географското разположение допринасят в значителна степен за развитието на туризма и селското стопанство. Градът е сред най-популярните дестинации за лятна ваканция на новозеландците. Безбройните плантации на киви са допринесли регионът да си спечели прозвището „световна столица на кивито”. Разположеното в града пристанище е най-голямото в страната.
7. Лос Анжелис (САЩ) – 9.2
Разположен на брега на Тихия океан, градът е административен център и център на Голям Лос Анжелис – англомерация с население от 17 млн. души. Явява се един от големите културни, икономически, научни и образователни центрове.
6. Сан Хосе (САЩ) – 9.4
Третият по големи град в щата Калифорния след Лос Анжелис и Сан Диего и десети в САЩ. Редица световни корпорации са избрали именно там да разположат щаб квартирите си. Най-вече тези в сферата на технологиите, включително Cisco Systems, Adobe Systems, BEA Systems, eBay, KLA Tencor.
5. Санта Круз (САЩ) – 9.6
Известен е с това, че там се намира един от най-престижните американски университет – Калифорнийският университет на Санта Круз.
4. Мелбърн (Австралия) – 9.7
Вторият по големина град в Австралия с население от 4 млн. души. Смята се за един от най-големите търговски, промишлени и културни центрове на страната.
3. Сидни (Австралия) – 11.7
Най-големият и най-стар град в Австралия с население над 5 млн. души. Известен с колоритната сграда, в която е разположена операта и плажовете си. Много от жилищните сгради са обградени от националния парк на Сидни. Бреговата линия е много изрязана и изобилства от многочислени заливи, острови и плажове.
2. Ванкувър (Канада) – 12.6
Най-големият град в Британска Колумбия и третият по големина в Канада. Един от най-големите промишлени центрове на страната. Градът разполага с най-голямото пристанище в Канада и е сред най-големите промишлени центрове. Търговският оборот на пристанището надхвърля 75 млрд. канадски долара на година. Дейността му прибавя 10.5 млрд. канадски долара към БВП на страната и 22 млрд. канадски долара под формата на икономически резултати.
През последните години градът се превръща във все по-важен център за разработки за програмна сигурност, биотехнологии, а също така динамично се развива и киноиндустрията.
1. Хонг Конг (Китай) – 20.9
Икономиката на територията е основана на базата на свободен пазар, ниско данъчно облагане и ненамеса на държавата в икономиката. Явява се офшорна територия. Акцизи има само на четири вида стоки, независимо дали са внос или местно производство. Хонг Конг е важен световен финансов и търговски център, а нивото на концентрацията на щаб квартирите на най-големите компании е най-висок в Азиатско-тихоокеанския регион.