Отидете към основна версия

7 777 5

Къщата на самоубийствата в София

  • яворов-
  • къща-
  • самоубийства

Строителството на дома на Яворов на столичната ул. „Раковски” започва през 1899 г.

Снимка: БГНЕС

В края на септември Столична община придоби срещу 1.5 млн. лв. къщата на Пейо Яворов, която беше обявена на търг от частен съдебен изпълнител. Емблематичната сграда на улица „Раковска” 136 ще продължи да бъде музей, а градската управа ще може да се погрижи за нейната реконструкция.

Освен от почитатели на един от най-романтичните български поети, къщата вероятно ще бъде посетена от мнозина и заради мрачната си слава. „Над дома тегне тежка карма от миналото”, напълно сериозно предупреди предишните притежатели на имота литературоведът проф. Михаил Неделчев, цитиран от Trafficnews.bg. И дори приписа на зловещата прокоба нещастието, споходило видния масон Валери Митков, чиято ложа в продължение на няколко години се разпореждаше с имота. Бизнесменът е печално известният собственик на завод "Миджур", в който на 1 октомври 2014 г. се взривиха боеприпаси. Тогава загина синът на Митков. Драмата се случи точно 100 години след смъртта на Пейо Яворов, който на 29 октомври 1914 г. взима голяма доза отрова и се застрелва.

Домът на улица „Раковска” е място на няколко самоубийства - първото е на любимата на поета Лора Каравелова. Второто е на самия Яворов, който се гръмва в слепоочието, но остава жив, губейки зрението си.

Твърди се, че на същия етаж си тегли куршума на 9 септември 1944 г. капитан Константин Стоянов, спечелил си прякора Кървавия Кочо заради зловещата си слава като комендант на София в годините на белия терор. Тогава са избити без съд и присъда стотици комунисти и техни симпатизанти като отмъщение за взривяването на църквата „Св. Неделя” през 1925 г. В по-ново време в къщата слага край на живота си и охранител на дома-музей.

Строежът на внушителната сграда по поръчка на чиновника в Сметната палата Васил Беленски започва през 1899 г. и продължава до 1903. Инициалите на стопанина са изписани върху предната фасада и могат да се видят и днес. Архитектите са били почитатели на стила сецесион, актуален по това време в Европа. Друга характерна черта на интериора от онова време е големият лампион, разположен до стената в дневната. Самата конструкция на сградата е гредоред.

След построяването ѝ, къщата е сред най-впечатляващите в центъра на София. Затова и хванала окото на лудо влюбените Пейо Яворов и Лора Каравелова, дъщеря на видния политик и държавник Петко Каравелов. Двамата наемат втория етаж на сградата на "Раковска", където сега се намира музейната експозиция. Съвместният им живот в дома продължава от 27 ноември 1912 г. до трагичния край на 30 ноември 1913 г., когато след поредна сцена на ревност Лора се застрелва. След нея прави опит да се самоубие и самият Яворов, но бива спасен. Срещу поета е заведено дело за убийство. През следващите единадесет месеца съкрушеният творец живее на улица „Солунска“, докато на 29 октомври 1914 г. слага край на живота си.

Самата история на къщата на улица „Раковска” също е пълна с драми и обрати. След идването на комунистите на власт собствениците са интернирани в провинцията, а сградата - национализирана.

До превръщането ѝ в музей през 1963 г. се стига след дълги спорове и огромните усилия на Ганка Найденова- Стоилова, племенница на Яворов. Тя успява да убеди за идеята някои от най-големите авторитети в социалистическа България - от Вълко Червенков до акад. Тодор Павлов.

След 10 ноември 1989 г. двете сестри наследници успяват да си върнат къщата при реституцията, но в края на XX век я продават. Впоследствие сградата става притежание на фондация „Отворено общество“, а през 2009 г. е закупена от масонска ложа. Следва нова въртележка със собственици, докато в крайна сметка заради натрупани дългове е обявена за продан.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 5 гласа.

Свързани новини