Миграцията на хората от по-малките населени места към градовете и ръста на туристическия сектор създават редица проблеми. Един от най-очевидните е липсата на парцели за строителство, респективно дефицит на жилища и ... хотели. Вторият сегмент е особено важен за известните туристически дестинации. Една от тях е Милано. Хотели има, но те са пълни, а броят на туристите расте ли расте.
В далечна Япония да имаш собствен дом от дълги години е нещо повече от лукс. Именно и поради това японците измислиха жилищата капсули, а с течение на времето идеята се разви и се появиха и първите хотели-капсули. Днес те са нещо обичайно в Азия и нещо ново в Европа.
Първият хотел-капсула на Стария континент вече е факт. Намира се именно в една от най-горещите туристически дестинации – Милано. Според клиенти, хотелите-капсули трябва да се развиват, тъй като имат бъдеще. Все повече хора ще предпочетат това място, вместо хостелите, тъй като тук има уединение.
В стандартните стаи има осем капсули, залепени една до друга, с общи тоалетни и душ-кабини в дъното на коридора. Във вътрешността на кабината има легло широко 90 сантиметра и дълго 2 метра, с възглавница и олекотена завивка, два контакта за зареждане на телефон или компютър, ракла за чантите и нощно шкафче към нея. Цената на нощувка в екстравагантния хотел, разположен на тиха уличка в центъра на Милано, започна от 19 EUR, като е включена и закуска на блок-маса. По време на седмицата на дизайна цената обаче скача на 150 EUR.
Идеята за хотелите-капсули е заражда през 1979 г. в Япония. През последните години набира скорост, като подобни хотели започват да се появяват по летищата, започвайки от Париж, минавайки през Москва и стигайки до Банкок. Вече могат да бъдат видени и в мегаполиси като Сингапур, Сеул и Бомбай.
Минусът на подобни хотели е, че човек може да почувства изолация. Също така те не са подходящи и за хора, които страдат от клаустрофобия. Предимството обаче е наличие на уединение, по-ниска цена за нощувка и забележителности и развлечения, които са на „една ръка разстояние”.