Вълна от рестрикции залива бизнеса за краткосрочно отдаване под наем на жилища. Чехия е поредната държава, която признава, че има проблем с този бизнес. Най-вече проблеми има за имоти разположени в историческия център на Прага и съседните на него квартали. Именно това е причината местната власт да предприеме ограничителни мерки.
„Използването на жилищата за краткосрочно отдаване под наем, особено в центъра на града, води до проблеми свързани с това, че цели жилищни сгради се превръщат в неформални хотели. Живущите се сблъскват с различни проблеми, като шум, несигурност и други. За съжаление, законодателството не предлага ефективни решения за решаване на тези проблеми. Затова сме и подготвили нормативни промени за промени в четири области”, казва съветникът на кмета на Прага по законодателните въпроси, държавно управление и жилищна политика Ган Корсов Марванов.
Онлайн платформи от типа на AirBnb ще трябва да предоставят на общините информация за имотите, които се предлагат чрез тях, както и за броя на гостите, които са отседнали в тях с цел проследяване плащането на данъци.
Общинските власти ще дадат „зелена светлина” на самостоятелното законодателно регулиране на наемните услуги в апартаментите на конкретни жилищни райони. За да може собственикът да отдава под наем жилището си, той трябва да има съгласието на съседи. Подобно искане се разглежда в момента и в българския парламент. Жилищата, които се дават на краткосрочен принцип, се приравняват с хотелите по отношение съблюдаването нормите за сигурност и противопожарните изисквания.
Към днешна дата в Прага под наем на краткосрочен принцип се оферират 14 000 жилищни обекти. Близо 25% от тях са разположени в центъра на чешката столица. От 2014 г. наемните нива в града са се увеличи с близо 50%. Властите сериозно са обезпокоени от факта, че местните жители ще бъдат изтласкани от наемния пазар.