Имотът, който през последните 17 години бележи само поскъпване и не се влияе от кризи (бел. ред. нито от тази през 2008 г., нито от сегашната, продиктувана от пандемията с коронавирса), е земеделската земя.
„От 2003 г. досега средното поскъпване на годишна база е близо 8%. Единствено през 2009 г. има спад от 5%. За 2020 г. не очаквам понижение в цените на земеделските имоти, тъй като в този дълъг период от 2003 г. досега процесите вървят към намаляване броя на единични сделки и прехвърлянето на земята към по-големи собственици, които в момента не продават. Тези два месеца (бел. ред. март и април 2020 г.) сделките намаляха значително като брой“, казва Антон Андонов, изпълнителен директор на ERA. Цената на земеделската земя ще остане почти без промяна, тъй като трима от големите купувачи спряха да купуват. „Смятам, че сега ще се върнат отново на пазара и това ще е един от активите, които ще продължат дават добра доходност“, допълва той.
„През последните години наблюдаваме положителен тренд в сегмента „земеделска земя“ и това ще продължи“, прогнозира и управителят на агенция „Явлена“ Страхил Иванов. Причините според него са две. От една страна – европейските субсидии, а от друга – нежеланието на собствениците да продават.
Последното се потвърждава и от факта, че в област Добрич, която по традиция е най-предпочитаното място за инвестиция в подобен актив, се оферират не повече от 60 имота, сочи справка в най-големия сайт за недвижими имоти imot.bg. Повечето са 3-та, 4-та и 5-та категория. Най-скъпо се оферират лавандуловите масиви. Сред най-скъпите оферти е масив от 6300 декара в село Безводица. Цената на имота е 17 млн. лв. 50 декара в село Безмер, също засети с лавандула, могат да се купят срещу 170 000 лв.
Сред другите най-скъпи масиви, които се продават в областта, е такъв с гори и храсти в село Горун. Масивът е 18 750 декара, а офертната стойност – 15 млн. лв.
Цената на сертифицирана био овощна градина, която се намира в село Пчелник, област Добрич, е 3 млн. лв. Масивът е 600 декара, като от тях 300 декара са дюлеви насаждения, 110 декара кайсиеви насаждения, 60 декара сливи, 40 декара ябълкови и крушови насаждения сортове, 60 декара Орехови насаждения и 30 декара черешови насаждения.
Почти същият е броят на оферираните земеделски масиви и в област Варна. За разлика от Добрич, тук се оферират предимно земи между 8-ма и 10-та категория. Цената на масив от 10 декара в град Суворово 26 000 EUR. Силно предлагане има в района на селата Близнаци, Кичево и Константиново. Най-скъпият офериран масив е 111 декара (6 съседни парцела) в село Ново Оряхово. Цената е 200 000 EUR.
Над 100 са офертите за продажба на земеделска земя в област Бургас. Преобладават малки масиви – до 20-30 декара. По-голям избор има подобни имоти има в района на село Баня. Единични са предложенията около ваканционни градове като Несебър, Слънчев бряг, Поморие.