Отидете към основна версия

47 857 82

Пазарът на жилища в България е напълно променен

  • жилища-
  • цени-
  • пазар-
  • българия

Пандемията и изборите не му влияят

Снимка: М. Богданова ©

Днешната картина преди 10 години би сринала пазара на недвижими имоти. Пандемията би довела до рязко спиране на пазара, а оттам до срив в цените, а поредицата от избори би накарала инвеститорите да заемат изчаквателна позиция. Нищо от това обаче не се случи на пазара, коментират анализатори. По техни данни влиянието на пандемията е отминало за три месеца (бел. ред. април, май и юни 2020 г.), а политическата нестабилност, предизвикала цунами от избори, по никакъв начин не влияе на играчите на пазара.

В действителност това, което преди 10 години би довело до срив на цените на жилищата, днес е катализатора българинът да инвестира и последния си лев в имот. Липсата на лихви по депозитите в съчетание с ниската цена на ипотечните заеми кара хората да купуват жилища.

Не по-маловажен е факторът миграция. Липсата на работа в малките и средни градове, както и връщането на част от българите от чужбина в резултат на съкращения, заради пандемията, увеличи миграцията не само към София, но и към големите градове. Това отвори огромен дефицит за жилища, респективно и поскъпването е значително.

Индикация за случващото се на пазара на недвижими имоти, в частност на жилищата, е и мярката на БНБ да принуди търговските банки да гарантират с двойно по-голям собствен капитал всеки отпуснат жилищен заем. Мнението на финансисти е, че подобна мярка е индикация за рисков имотен пазар.

През първото полугодие на текущата година са продадени 60 000 нови жилища на обща стойност около 6 млрд. EUR. От въпросната сума 5 млрд. EUR са собствен капитал, а 1 млрд. EUR а заемен. Именно това съотношение е сред основните причини за поскъпване на имотите – възможността да се купува със собствен капитал, коментират финансисти.

Проблемът с „тъмните прозорци“ се задълбочава с всеки изминал ден. Причината е, че повечето хора купуват с цел да избегнат инфлацията и да съхранят спестяванията си. „Те просто купуват жилището и го заключват“, обясняват посредници.

И още една съществена разлика днес спрямо картината преди 10 години. Тогава брокери смело прогнозираха какво ще се случи с пазара, накъде ще тръгнат цените, какъв ще е процентът на увеличение. Днес подобни прогнози почти никой не се наема да прави. Отговор на въпросите докога ще продължи поскъпването, с колко, кога цените ще тръгнат надолу, никой не дава.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 70 гласа.

Свързани новини