Отидете към основна версия

3 067 3

Съдбата на една от най-централните сгради в София

  • студентски дом-
  • съдба-
  • града-
  • история-
  • възстановяване

Бавно се възстановяват залите на Студентския дом след опожаряването му преди 18 години

Снимка: БГНЕС

Граждански комитет, учреден още през 1910 г. по идея на съществуващия Студентски клуб, е поставил целта и задачата да бъде изградена сграда за събитията, дейностите и нуждите на студентската общност. Войните обаче забавят осъществяването на идеята.

Чак през 1931 г. е първата копка на днешния площад „Народно събрание“, а сградата е завършена две години по-късно. Архитекти са известните модернисти Станчо Белковски и Иван Данчов. Дори е известно, че през 1929 г. арх. Белковски посещава Германия, където проучва местния опит в изграждането на подобни домове, уточнява БНР. Добре се съчетава със съседната жилищна кооперация от средата на 30-те години, построена в същия стил и същевременно контрастира с ъгловата, изпълнена в стил сецесион. От края на 30-те години носи името на българския престолонаследник – Студентски дом „Княз Симеон Търновски“ . Между 1944 и 1952 г. в сградата на пл. „Народно събрание“ №10 последователно са настанени Щабът на съветската армия и Народния театър на армията.

През 1991 г. с Постановление на Министерския съвет се предоставя безвъзмездно Студентският дом в София на Министерството на образованието и науката за стопанисване и управление за задоволяване на социалните и културните потребности на студентите. От 1996 г. Националният студентски дом (НСД) е архитектурен паметник на културата.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 5 гласа.

Свързани новини