Отидете към основна версия

41 621 55

Цената на енергийно независима къща в България

  • енергийна ефективност-
  • къща-
  • цена

Цената е близо 15 000 лв. за имот от 100 кв.м РЗП

Снимка: Shutterstock

Чисто нова къща в София има площ от 240 квадратни метра и сама произвежда тока, нужен на домакинството. Александър Рангелов е част от екипа, проектирал системата. „Виждаме инсталирани 8 киловата фотоволтаични панели. Площта, която заемат е около 80 квадрата от този покрив. Няма нужда да се покрива цялата къща с фотоволтаични панели, защото 8 киловата сме изчислили, че могат да осигурят автономно захранване на това домакинство. Там в ъгъла се вижда и една малка вятърна турбина, която при добри условия, генерира допълнително 700 вата“, обяснява изпълнителният директор на компанията, проектирала системата, цитиран от bTV. Соларните панели и перката са на покрива, а останалата част от системата е в специално помещение, каквато роля би могло да играе и мазето на къщата.

„Има токоизправителни модули, и конверторни модули. Те преобразуват енергията като една част отива за захранване на къщата. Друга част отива за зареждане на акумулаторната батерия. Тук съхраняваме всички излишъци, които биват генерирани през деня от вятъра и слънцето, за да може след залез слънце къщата да може да продължи да бъде автономна чрез използване на тази енергия от батерията“, посочва Александър Рангелов.

Средната цена за подобни инсталации е около 15 000 лева за 100 квадрата площ. Инвестицията за производство на ток на тази 240-квадрата къща стува 45 хиляди лева. Тя прави къщата 100% автономна само когато има достатъчно светлина. В останалото време на помощ идва токът от мрежата. През зимата около 60-70% от тока е от слънцето, през лятото домът е 100% независим.

„В тази къща средното натоварване на ел. енергия е около 2 киловата средно за денонощие като пиково достига 12 киловата. През лятното, пролетно и есенно време, с хубаво слънце на практика не се ползва ток от електропреносната мрежа. Обектът е автономен. В дни без слънце и без достатъчно слънцестоене, за да се зареди батерията, оптимизацията на сметките за ток са около 60-70%. По-важно е средно-годишната генерация на електроенергия, която за този обект е 12 мегават часа, което обърнато в пари, прави годишно спестяване на пари за електроенергия между 4000 и 5000 лева. Общата инвестиция е около 45 000 лева, като възвращаемостта, която се постига при този обект от електропреносната мрежа е под 10 години, като това се базира на старите цени на електроенергията. Вече новите, които са на пазара, правят възвращаемостта доста по-малка, т.е. под 6 години и половина“, смята Александър Рангелов.

Казано по-просто, ако искаш да си независим и да произвеждаш зелен ток, плащаш енергията си за следващите 6 до 10 години сега. Проектният живот на системата е 20 години. Но и това не означава напълно безплатен ток за оставащите 10 до 14 години след изплащането ѝ. Защото батериите са консуматив. Сменят се през 5 до 10 години и за тази къща струват около 15 000 лева.

„Инвестицията в момента в една такава система по правило в България се изплаща за под 7 години. При сегашните цени на тока за свободен пазар, би се изплатила и за под 5. А реално животът на токът тип система е 25 и нагоре“, отбелязва Мария Янева от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия.

Средната цена на подобни системи за домакинствата е около 15 000 лева за 100 квадратни метра.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 91 гласа.

Свързани новини