Отидете към основна версия

6 228 16

Банкя - новият фаворит за спокоен живот

  • банкя

В града е разположено най-голямото училище на Балканския полуостров

Развитието на крайградските софийски райони през последните десетилетия очерта като най-предпочитани дестинации кварталите и селата в полите на Витоша. Това е напълно разбираемо, предвид близостта до планината, чистият въздух и традиционно възприеманите като елитни райони на Бояна, Драгалевци, Симеоново, Владая, Малинова долина и други. За съжаление обаче, в много от тях се засилват проблемите с презастрояването и строителството на многофамилни жилищни сгради без подходяща инфраструктура като улици, канализация, паркоместа, зелени площи, без достатъчно места в детските градини и училищата. Такива проблеми са характерни за много от южните райони на София, но вече се засилиха и в квартали като Драгалевци, Симеоново, Княжево и Бояна, които допреди няколко години бяха райони с преобладаващо еднофамилни сгради. Подобни процеси са трудно обратими и всякакви мерки на общината за осигуряване на нормално благоустройство ще бъдат закъснели, трудно приложими или дори невъзможни, поради изчерпващите се терени и пространства.

В тази ситуация си струва да се отбележат преимуществата на град Банкя, разположен само на 16 км от столицата, в полите на Люлин планина и Витоша. Въпреки близостта си до София, той сякаш остана встрани от тенденцията на хаотично презастрояване. Вероятно това е резултат на разумна политика на местната управа, както и забавеното изграждане на Южната дъга на Софийския околовръстен път, която свързва Банкя със столицата. Така този град успя да съхрани духа и атмосферата на спокоен и тих район, известен като балнеологичен център. Същевременно, местната управа е модернизирала градската среда с редица инвестиции - реконструкцията на парк „Ротонда“, изграждането на пешеходни зони, впечатляващи инсталации с водни ефекти, детски площадки, минерални плажове и други.

Наред с това, природните дадености на града привличат жители и туристи от десетилетия с уникалния си лечебен климат и лековитите извори. Градът е известен с богатата си зеленина и голям брой слънчеви дни. Планинският бриз предотвратява замърсяването с прахови частици, а въздухът е особено богат на озон и вещества, отделящи се от боровите гори наоколо. Близостта до планините дава възможност за достъпен екотуризъм и разходки. Високите части на града разкриват впечатляваща гледка към три планини – Стара планина, Люлин и Витоша, което прави локацията уникална. Голяма популярност доби и Пътеката на здравето – паркът на Банкя, която се посещава и от много столичани и гости на града.

В Банкя младите семейства няма да се сблъскат с недостиг на места в детски градини и училища. В града е разположено най-голямото училище на Балканския полуостров - 78 СУ „Христо Смирненски“, както и професионална гимназия по туризъм, общински и частни детски градини и две частни средни училища. Предвид наличието на минерална вода, в града има голям брой лечебни заведения и минерални басейни. През миналата 2022 г. отвори врати модернизираната Голяма балнеолебечница, която е емблемата на Банкя. Предстоящото изграждане на Софийския околовръстен път от жк Бъкстон до Люлин и модернизацията на ВиК мрежата също ускоряват позиционирането на Банкя като желана локация за живеене.

Всички тези предимства се очаква да привличат все повече туристи и жители, особено в жилищни комплекси и сгради, съобразени със зеления облик на града.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 24 гласа.

Свързани новини