Отидете към основна версия

30 830 12

Много от собствениците изтеглят офертите си от пазара

  • турция-
  • наеми-
  • таван-
  • мораториум-
  • поскъпване

25-процентният таван за увеличение на наемите в Турция изтича през юли 2023 година

Снимка: М. Богданова ©

Много наемодатели изтеглят празните си жилища от турския имотен пазар, тъй като 25-процентният таван за увеличение на наемите изтича през юли 2023 г.

Турското правителство наложи таван на наемите, след като прекомерните цени на наемите в цялата страна предизвикаха смут сред наемателите. Хазяите вече не отдават свободните си имоти под наем, като очакват ограничението да не бъде удължено. Тогава те можеха да увеличат наема в съответствие с инфлацията, както направиха преди въвеждането на тавана.

Брокери коментират, че наемите може да се повишат със 70% след юли 2023 г. в някои провинции. Голям брой хора се преместиха от засегнатите от земетресението провинции в други градове, което увеличи търсенето на жилища на тези места. „Не бяха построени достатъчно къщи нито по време на пандемията причинена от коронавируса, нито след земетресенията през февруари тази година. Търсенето на жилища под наем е огромно“, казва Алпай Хачиоглу, президент на Асоциацията на брокерите на недвижими имоти в северозападната индустриална провинция Коджаели.

Между 18 000 и 19 000 студенти идват в града всяка година, в допълнение към новоназначените държавни служители. Коджаели привлича и хора от други провинции. Коджаели вярва, че стойността на къщата, която в момента се отдава под наем за 3000 турски лири, ще се увеличи с повече от 70% след изтичане на тавана за актуализиране на наемите.

Междувременно в други части на страната, като например провинция Измир, броят на съдебните дела, включващи спорове между наемодатели и наематели, се е увеличил повече от два пъти „Съдилищата са затрупани с такива дела. През 2021 г. първоинстанционният съд разгледа 1000 дела, а миналата година трябваше да разгледа 2200 дела“, казва Салих Емрах Ертан, адвокат и член на потребителския арбитраж.

Той припомни, че скорошно решение предвижда наемодателите и наемателите първо да се обърнат към арбитраж, преди да се обърнат към съда. Като причини, предизвикващи спорове между наемодатели и наематели, експертът посочи високата инфлация и повишените цени на наемите след земетресения.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 8 гласа.

Свързани новини