Почти две години след шумната полицейска акция „Октопод“, делото срещу шестима обвиняеми, начело с бившата барета Алексей Петров, тръгна в Софийския градски съд. „Продължение на политическата репресия на Бойко Борисов срещу мен“ - така централният персонаж Алексей Петров определи процеса в кулоарите на Съдебната палата.
На подсъдимата скамейка са още Антон Петров- Хамстера, Марчело Джотолов, Янко Попов, Кирил Топалов и Цеко Йорданов. Те са обвинени за участие в организирана престъпна група за рекет и изнудване.
Алексей Петров призова управляващите да закрият специализирания наказателен съд за дела срещу организирана престъпност и корупция, тъй като спецзвеното било създадено заради него.
То трябва да заработи от началото на следващата година, а някои заподозряха, че именно „Октопод“ ще е първото знаково дело, което ще се гледа там. Петров призова за закриване на съда, тъй като струва милиони на данъкоплатците.
Според наблюдаващия прокурор Светлозар Костов целта на обвинението не е била делото да се гледа в спецсъда, въпреки че е имало готовност за подобен вариант.
През февруари 2010 година мащабна спецоперация „Октопод“ прати в ареста 20-тина души по широк спектър от обвинения – проституция, източване на ДДС и Кремиковци, пране на пари, рекет, търговия с влияние и други. По-късно част от обвиненията срещу членове на групата паднаха и така делото се раздели на две.
Всички шестима обвиняеми се явиха на дългоочакваното първо заседание на съда, съпътствано от затегнати мерки за сигурност и част от движението ЕКИПА, издигнато Алексей Петров за президент. Самият Петров ще разчита на помощта на шестима адвокати, един от които е от Лондон.
Алексей Петров е привлечен към наказателна отговорност за изнудвания, принуди и разгласяване на информация, представляваща държавна тайна. Той ще отговаря пред Темида и за опит за убийство на ключовия свидетел Георги Цветанов.
Председател на съдебния състав е съдия Румяна Ченалова, която води делата за пране на пари по САПАРД срещи групата на бизнесмените Людмил Стойков – Марио Николов, както и за убийството пред клуб „Соло“. Обвинението ще водят трима прокурори, сред които и новоизбраният ръководител на специализираната прокуратура Светлозар Костов.
Съдът отказа да допусне към делото да се гледат и финансовите претенции на пострадали, отказвайки да ги конституира като граждански ищци. Мотивът е, че иначе това би усложнило и без това нелекото дело. Техните искания възлизат общо на около 1 млн. лв. Сред ищците е и финансовото министерство.
Свидетели
Основният свидетел по делото Георги Цветанов призна пред журналисти, че много ясно си спомня побоя и заплахите, получени от Алексей Петров. В продължение на месец той бил постоянно следен, дори не можел да излезе от дома си. Години по-късно, той продължава да изпитва ужас от „заплахите, преживяния рекет с каратистки и психологически способи“. В показанията си той твърди, че Петров го заплашил да му отсече главата с военно полева лопата и да му извади зъбите с клещи.
Обвиняеми
„Октопода вика „Дръжте октопода”. Надявам се до края на процеса да успеем да кажем кой е Октопода в България, кой е Октопода на прехода и кой ограби България”, така Алексей Петров коментира процеса, в който заема водеща роля. Бившата барета е на мнение, че обвинителният акт съдържа деяния, който е невъзможно да се извършат, а за съставянето му било проявено „сериозно въображение“ от министър Цветан Цветанов и прокурор Светлозар Костов.
„Това въображение е съчинило сцени, в които аз не съм участвал и ми се струва, че не са се състояли, а дори са несъстоятелни”, заяви екссъветникът от ДАНС. Петров допълни и новата си идея да организира конкурс за режисьори, които да пресъздадат „въображението“ на прокурор Костов.
Обвиняемият Цеко Йорданов заяви, че не познава никого от групата. Той е с обвинение за възпрепятстване на наказателно разследване.
От първото заседание стана ясно, че свидетелите по делото на 179, обвинителният акт – 200 страници, вещите лица – 31, прокурорите – трима, адвокатите – над 15.
Следващото заседание е на 25 януари.
Обновена към 16.00 часа.