Отидете към основна версия

81 570 168

Сезираха прокуратурата за организирана престъпна група с участие на Иван Гешев

  • иван гешев-
  • румен радев-
  • специализирана прокуратура-
  • енп-
  • единна народна партия-
  • срс-
  • подслушване

Причината Единната народна партия да подаде сигнала са разпространените от държавното обвинение записи със специални разузнавателни средства от разговор на Румен Радев

Снимка: БГНЕС

Единната народна партия (ЕНП) е изпратила в Специализираната прокуратура сигнал за наличие на организирана престъпна група с участието на главния прокурор Иван Гешев, съобщиха от политическата формация. Причината са разпространените от държавното обвинение записи със специални разузнавателни средства от разговор, в който се твърди че участва президентът Румен Радев.

Ето какво гласи официалната позиция на ЕНП:

Единна народна партия изразява твърдото си убеждение, че страната е дестабилизирана, както от управленска немощ, така и целенасочено от заинтересовани кръгове и лица. Доколкото първото е резултат от волята на народа, то второто може да се предотврати с инструментите на демократичната държава и оторизираните органи.

В този смисъл и във връзка с публикуваните от Прокуратурата записи на държавния глава на Република България, се обръщаме към Специализираната прокуратура със сигнал за наличие на Организирана престъпна група. Според добилите известност факти, тя включва наблюдаващия прокурор, Главния прокурор на България и неизвестни лица.

Според Конституцията - Чл.132(1). При осъществяване на съдебната власт съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност при техните служебни действия и за постановените от тях актове, ОСВЕН АКО ИЗВЪРШЕНОТО Е УМИШЛЕНО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ ОТ ОБЩ ХАРАКТЕР.

Цитираме основния закон и посоченото изключение във връзка с възникналите и станали публично известни обстоятелства на 28 януари 2020 г., публикувани от Прокуратурата.

В тази връзка Наказателният кодекс казва:

Чл.145а.(1). Който използва информация, събрана чрез използване на специални разузнавателни средства, извън нейното предназначение за опазване на националната сигурност или за целите на наказателното производство, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.

(2). Когато деянието е извършено от длъжностно лице, което е придобило информацията или тя му е станала известна в кръга на неговата служба, наказанието е лишаване от свобода от една до пет години и глоба до пет хиляди лева.

(3). В случаите по предходната алинея съдът може да постанови лишаване от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7.

Очакваме органите на Специализираната прокуратура да подходят отговорно към подадения сигнал. В противен случай, като политическа организация, ще потърсим правата си на свободни граждани по друг начин.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 335 гласа.

Свързани новини