Атракция от световна величина може да привлича милиони туристи край Пазарджик, ако бъде социализирана и отвори врати за посетители. Древният Град на птиците при село Юнаците пази златни украшения на над 6000 години, но е слабо познат у нас, пише в. "Марица".
На върха на могилата е доказано, че е съществувал средновековен некропол с християнски погребения. През римския период (ІІ-VІ в. сл. Хр.) върху селищната могила, която тогава е представлявала удобно възвишение сред равната долина наоколо, е издигнато малко укрепление. То е било подсилено и чрез ров около могилата.
Според археолози и историци Протоград спокойно може да претендира, че е най-старият град в Европа.
През лятото на 2019 г., по време на разкопките в селищната могила край Юнаците, археолозите продължават да правят сензационни разкрития. Мистериозният древен протоград на Птиците продължава да изумява дори учените.
Още по-сензационната новина е, че е бил и пристанище. Екипът на доц. Явор Бояджиев е разкрил част от истински търговски кораб. Става дума за предната част на голям плавателен съд, което потвърждава, че тогава реките Тополница и Марица са били плавателни. А това е създавало условия за оживена търговия и друга стопанска дейност, което на свой ред е благоприятствало за развитието на изкуствата и религиозните култове.
„Касае се за цивилизация от каменно-медната епоха на 6800 години“, обяснява доц. д-р Явор Бояджиев. Доскоро се смяташе, че микенска Гърция е най-старата цивилизация в Европа – отпреди 26 века. Артефактите и находките, които накараха учените да заключат, че това е най-древният град в Европа, бяха открити миналата година.
В началото на IV хил. пр. Хр. в земите ни нахлуват диви степни племена, които буквално унищожават тази малко позната култура. Овъглените скелети на хора сред руините на жилищата им с останки от оръжията, с които били убити, потвърждават тази нерадостна теза. Вражеското нашествие води до гибелта не само на селището при „Юнаците”, но и на въпросната процъфтяваща халколитна цивилизация по нашите земи. По-късно, през бронзовата епоха, животът тук отново се заражда, но културното равнище било в степени по-ниско. А от някогашния блясък и просперитет на халколитните хора е останало само едно златно съкровище, керамични фрагменти и… легенди.