Спасителни археологически проучвания в акваторията на пристанището в Созопол извършват специалистите от Центъра за подводна археология в морския град.
Проучванията се правят във връзка с проект на Община Созопол за изграждане на плаващи понтонни кейове за рибарските лодки. Експедицията на Центъра за подводна археология е първата в Бургаска област за археологическо лято 2020, съобщава БНТ.
Проучването трябва да покаже дали в зоната на пристанището в древния град има археологически паметници и праисторическо селище. Разкопките са на площ само два на четири метра, но дават много археологически материал.
„Започнахме от съвременни материали- боклуци, бутилки, пластмасови чашки от 21 век, след това минахме 20 век, пластмасови чашки с надписи, технопласт, с цена 29 стотинки, така че горе-долу може да се датира 70-80 години на 20 век, след това продължихме“, каза пред камерата на националната телевизия директорът на Центъра за подводна археология в Созопол Найден Прахов.
Целта на археолозите е да достигнат дъното на някогашното пристанище, когато тук се заселват създателите на Аполония Понтика.
„От вида амфори може да се разбере с кои острови и с кои части на Гърция и Мала Азия са търгували древните аполонийци. Просто един много интересен и хубав икономически срез на активността в созополското пристанище“, каза пък Калин Димитров.
По-голямата част от пристанището е било удълбочавано неколкократно в 20 век, но сега стана ясно, че има части, които са напълно запазени, добавя Прахов.
Според учените по цялата територия на пристанището има неизследвани площи, които трябва да влязат в дългогодишен научен археологически проект. До няколко месеца находките от проучването ще бъдат в Археологическия музей в Созопол.