Отидете към основна версия

3 400 129

Кулеба: Всеки нормален човек трябва да е на страната на жертвата

  • дмитро кулеба

Изложбата „Стоп на войната в Украйна“ е създадена от обикновени украинци, сблъскали се с войната

„Стоп на войната в Украйна“. Това е името на фотоизложба, която представя на депутатите в българския парламент жестоката истина за това, което се случва днес само на няколко стотин километра от България. Автори на фотосите са обикновени граждани на Украйна, станали свидетели на безмилостните ракетни и бомбени удари на Русия по градовете на Украйна, особено Чернигов, Буча, Харков и Мариупол.

„Войната винаги показва цялата истина. Тогава виждате истинския живот. Тези снимки са само една капка от всичките страдания, болката, а също така и куража и смелостта на нашия народ. Не може да си представите колко пъти от началото на войната съм чувал рационални обяснения, аргументи за това защо някой не може да помогне на Украйна. Проблемът е, че тези хора не са искрени с нас. Тези, които искат да помогнат и самите те са били жертва на агресията, винаги намират начин да помогнат. Тези, които обявяват, че са „за“ определени принципи и ценности, трябва да помогнат сега на Украйна. Всеки, който намира някакви причини да не изрази своята позиция, да не натисне копчето и да не помогне, той всъщност подкрепя агресора“, каза по време на официалното откриване на изложбата външният министър на Украйна Дмитро Кулеба.

„Тези аргументи могат да изглеждат изключително рационални, но аз съм сигурен, че по време на война, всеки нормален разумен човек трябва да бъде на страната на жертвите, а не на агресорите. Затова се надявам, че тези снимки ще помогнат на някои политици, не само тук в парламента, но и в правителството, след като видят тези лица – лица на войната, да се опитат да представят какво преживяват тези хора в момента и да вземат правилното решение. Най-добрият начин да спрем войната сега е да подкрепим Украйна, а не да останем неутрални“, заключи Кулеба.

На откриването присъства и проф. Михаил Станчев – очевидец на трагичните събития, професор в Харковския университет. Той разказа, че е успял да избяга със семейството си от войната 12 дни след нейното начало. „Всеки ден поддържам връзка с моите приятели от града, и за съжаление, те ми казват, че бомбардировките продължават. Виждаме резултатите от тях тук на тези снимки. Независимо, че ръководството на Русия казва, че няма да бомбардират мирните жители и гардове, те преднамерено сега го правят“, казва проф. Станчев.

Той припомни, че 7000 сгради са унищожени в Украйна. Само в Харков са 2200 сгради. 500 000 мирни жители останаха без совите домове. „Независимо от това изграждаме планове за възстановяване на нашите градове. И в Украйна, и в Харков се разработват генерални планове за възстановяване на градовете, а това е свидетелство, че ние сме сигурни, че победата ще е за нас“, допълни той.

По време на официално откриване на изложбата беше представена и книгата „Крим през историята“. Тя разглежда периода на града от древността до 2014 г. Книгата е сборник от статии на украински историци събрани от Евгени Пашчинко, който е преподавател на украински език в хърватския университет. Става въпрос за историята на един полуостров с размерите на Република Северна Македония. Около ¼ от територията на България. Тази история е изключително динамична, разнообразна и бих казал разнолика. Читателите ще разберат при какви обстоятелства през 1954 г. Крим става част от украинската република и разбира се събитията около анексирането на Крим през 2014 г.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 55 гласа.

Свързани новини