Тъй като лятото тепърва започва, а морето е най-предпочитаната дестинация. Ето защо се насочваме към една морска тема: акулите.
Акули съществуват на Земята от повече от 500 милиона години. Погледнато от еволюционна гледна точка, те са сред най-древните животни със "съвременна" имунна система, която напомня човешката. Това е само едно от нещата описано от "Океания", най-голямата международна организация, работеща основно за запазването на океаните.
1. Характерната форма на акулите ни помага да строим по-добри автомобили. През 2005 г. известна марка автомобили се обръща към природата и създава първата в света „бионична" кола. Тя използва аеродинамичната форма на акулите, което я превръща в един от най-бързите автомобили за класа си.
2. Благодарение на акулите можем да подобрим сетивата си. Те виждат в почти непрогледна тъмнина, надушват миризми от километри и усещат дори най-далечните вибрации във водата. Анализирането на сетивата на най-големите риби би могло да помогне да разберем повече за собствените ни способности.
3. Бързото лечение на опасни инфекции и болести може да е възможно с помощта на химикала скваламин, които се синтезира в черния дроб на акулите. Той убива бактериални и вирусни микроби и в някои случаи може да намали развитието на туморни образувания.
4. Почистването на океаните също е сред жизненоважните ползи на големите риби. Много от тях консумират мъртви и умиращи животни и растения и по този начин поддържат океаните чисти.
5. Акулите притежават удивителна електрическа чувствителност. Резултатите от изследването на органите на големите риби, снабдени с електрорецептори, биха ни помогнали за по-добрата навигация на самолети и кораби.
6. Хищните риби помагат за филтрирането на водата. Някои акули функционират като своеобразни филтри, защото консумират големи количества зоопланктон. Това помага за пречистването на водата и премахване на вредния цъфтеж на водораслите.
7. Перките и характерната форма на акулите чук са вдъхновили високотехнологичните адаптации на крилата и реактивните тела на някои самолети.
8. Акулите имат силно развита имунна система. Изследването им може да доведе до превантивно лечение на някои от най-смъртоносните заболявания.
9. Най-големите риби консумират скатове и други естествени хищници, хранещи се с миди, раци и омари. Намаляването на популацията им води до изчезване на ракообразните.
10. Като най-древни гръбначни същества, изследването на акулите може да даде информация за произхода и еволюцията на всички гръбначни видове, включително и хората.