На днешния ден - 8 юни светът отбелязва Международния ден на океана.
За да отбележат този ден, екоорганизациите „Грийнпийс" и „За Земята“ призовават граждани, политици и бизнесмени към решителни действия за премахване на пластмасовото нашествие в световния океан. Инициативата е част от националната кампания за намаляване на замърсяването с пластмаси във водните басейни под надслов „Свободни от пластмаса”...
Одобрен от Общото събрание на ООН на 5 декември 2008 г., този ден започва историята си много по-рано. Идеята за провеждането му била предложена още през 1992 г., на среща от високо равнище, разискваща проблемите и опазването на планетата в Рио де Жанейро, Бразилия.
Днешният ден е обявен официално за ден на океана едва от 2009 г., като преди това, той е бил празнуван неофициално.
Годишно в океаните се изхвърлят над 8 млн. тона пластмасови отпадъци. Именно затова тазгодишното мото е „Чисти океани за нашето бъдеще”, а фокусът е насочен към търсенето на начини за разрешаване на проблема със замърсяването им с пластмасови и други отпадъци.
Основните замърсители на неговата акватория са нефтът и нефтопродуктите, които нерядко попадат в океана в резултат на взривяване на нефтени платформи и корабокрушение на танкери.
На Световния ден на океана се организират изложби, фестивали, шествия, екологични митинги и акции. Водеща роля в осигуряването на информационна подкрепа на мероприятието играе Междуправителствената океанографска комисия на ЮНЕСКО.
Думата "океан" идва от името на гръцкия бог на морето Ōkeanos. Световен океан е общото наименование на всички океани и морета по света. Световният океан се състои от пет части: Атлантически океан, Индийски океан, Северен ледовит океан, Антарктическия и Тихия океан.
Световният ден на океаните има цел да информира обществото за всекидневните проблеми с опазването на океаните и как всеки един от нас може малко да помогне.
Според учени и еколози от цял свят климатичните промени вече са реалност и оказват своето влияние върху живота на цялата планета.
Прогнозите са, че затоплянето, топенето на ледовете и покачването на нивото на Световния океан ще продължат и ще предизвикат световни катаклизми, свързани с достъпа до питейна вода, с температурата и чистотата на въздуха.