Отидете към основна версия

2 187 2

Пластмасата е навсякъде! Дори в солта, която ядем

  • пластмаса-
  • замърсяване-
  • храна-
  • морска сол-
  • полиетилен

Човек може да погълне до 660 пластмасови частици на година само чрез храната

Морската сол по света е замърсена с полиетиленовите частици. Това откритие е поредното доказателство за мащаба на замърсяването с пластмасови отпадъци в света, както и за влиянието му върху нашата храна, пише вестник Guardian.

Микроскопичните пластмасови частици, намиращи се в околната среда, са толкова много, че попадат дори в нещата, които ядем.

След като миналата седмица, разследване на британския ежедневник излезе с шокиращата новина, че дори чешмяната вода е засегната от проблема със замърсяването с пластмаса, сега едно ново проучване на щатския университет на Ню Йорк във Фредония разкрива, че морската сол, продавана в магазините е замърсена с пластмаса.Изследователите открили следи от пластмаса в продуктите, продавани в Китай, САЩ и цяла Европа.

Предишни проучвания установиха, че пластмаса има и в рибата, която ядем.

Изследователите смятат, че повечето замърсявания идват от микрофибри и пластмаси за еднократна употреба, като бутилки за вода, които представляват по-голямата част от обема на пластмасовите отпадъци.

До 12,7 милиона тона пластмаса попада в световните океани всяка година, което се равнява на съдържанието на 1 камион с пластмасови отпадъци, изхвърлян всяка минута, сочат данни на ООН.

"Пластмаса е сред най-широко разпространените продукти, които хората използват в ежедневието си, което води и до нейното мащабно разпространение и в околната среда", обяснява Шери Мейсън, професор в университета на Ню Йорк, който ръководи най-новите проучвания за замърсяването на солта с пластмаса.

Пластмаси биват открити във въздуха, водата, морските храни, които ядем, бирата, която пием, солта, която използваме. Пластмасата е навсякъде!", допълва тя.

Учените са анализирали проби от 12 вида морска сол, включително 10, които могат да се намерят в търговската мрежа в САЩ.

Резултатите показали, че ако човек консумира препоръчителното дневно количество сол, той може да погълне до 660 пластмасови частици на година.

За съжаление, все още няма данни за ефекта от пластмасата в нашата храна. Важно е обаче да се фокусираме върху потока на пластмаса в обществото ни и да се потърсят други материали, които да я заместят, допълват специалистите.

"Всеки един от нас е изложен до известна степен на влиянието на пластмасовите отпадъци във всеки един момент от живота си — от утробата, чак до смъртта", пишат изследователи от Училището по обществено здраве Johnson Hopkins и Университета на Аризона в свое изследване през 2013 г.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини