Отидете към основна версия

3 318 18

Българин сключи първия гей брак в Германия (СНИМКИ)

  • българин-
  • гей брак-
  • брак-
  • лгбти-
  • права-
  • хомосексуални-
  • бракове-
  • германия

Архитект Адриан Петков и политикът от "Зелените" Фолкер Бек сключиха брак в общината на Берлин - Кройцберг

Германия празнува първите си гей бракове след десетилетия на борба, макар активистите да твърдят, че битката за равни права все още не е приключила.

В Берлин, Хамбург, Хановер и други германски градове, тази неделя за първи път се чу звън от гей сватбени камбани, докато десетки гей двойки си казаха „да“ в деня, в който законът влезе в сила, пише "Тема".

Символично, като първата мъжка сватбена двойка бяха обявени 60-годишният Бодо Менде и неговият 59-годишен партньор Карл Крайле, които споделят живота си от 1979 г. Техният брачен спектакъл дори бе озаглавен "Брак за всички" ("Ehe für alle") и се състоя в сградата на общината на район Шьонеберг в присъствието на 100 роднини и приятели.

"Това бе един емоционален, но и много символичен момент", каза Крайле пред репортери. "Това показва, че държавата ни смята за равни на другите двойки".

Но хронологично първата гей-сватба беше с българско участие и имаше българска връзка — роденият в Берлин архитект Адриан Петков. Той се бракосъчета с политика от партията на "Зелените" Фолкер Бек в общината в Кройцберг. Двамата се разписаха още на 14 април т.г. в общината в Шьонберг, а днес, с влизането на закона в сила, тяхното съжителство официално бе узаконено.

Преди това Фолкер Бек живее 16 години с френския бизнесмен и активист на движението за права на гей — лесбийки и травестити Жак Тейсие, който умира през 2009 г. на 54 г. от рак.

Бек нарече сватбата си "политическо и лично вълнуващо събитие": "Това е действителност, за която се борим 28 години. След картините от днешния ден надявам се никой да се си позволява да има нещо против това" — написа Бек в Twitter.

"Пфу! Този брак е атака срещу основния закон, държавния ред, върху нашия обществен мир и срещу Божията Воля" — написа разгневен потребител в Twitter.

"Не. Не си прав. Това е акт на любов и отговорност. И не причинява зло на никому — дори на теб" — отговаря друг.

Според официални данни в Германия са регистрирани официално 94 000 еднополови двойки, от които 46 000 живеят отдавна на семейни начала без официален брак.

Кметът на Берлин Михаел Мюлер поздрави щастливите двойки и описва първите еднополови бракове като "историческо събитие".

"Бракът за всички е крайъгълен камък по пътя към пълното правно и социално равенство", заяви той, като похвали хомосексуалната общност, която се е борила с години, за да доживее този ден.

От днес Германия става 15-та европейска държава, която е легализирала еднополовите бракове. През 2000 г. Холандия стана пионер на Стария континент в това начинание, следвана от страни като Испания, Швеция, Великобритания и Франция.

Необичайното събитие идва три месеца, след като германските депутати дадоха на около 94 000 гей двойки в страната правото да сключат граждански съюз.

В Закона за гражданските ритуали сега е записано, че "Бракът се сключва от две лица от различен или един пол до края на живота" . Семейните гей и лесбийски двойки се ползват със същите права, като хетеро браковете.

Чрез разширяването на съществуващото право, хомосексуалните двойките в Германия автоматично получават същите данъчни предимства и права на осиновяване като хетеросексуалните семейства.

Заедно с партия „Зелените“ в Германия, Организацията за правата на ЛГБТ-общността започна битката си за равни брачни права около 1990 г. Напредъкът беше бавен, докато внезапно германският канцлер Ангела Меркел съобщи през юни, че одобрява гласуването в парламента по този въпрос. Тогава тя сподели, че отношението й се е променило след "незабравимо преживяване", когато срещнала лесбийка, грижеща се за осем осиновени деца в балтийския си район. Лидерът все пак гласува против законопроекта, като твърдеше, че германската конституция все още определя брака като "съюз между мъж и жена".

Въпреки положителната промяна, все още има редица аспекти, като кръводаряването или достъпа до репродуктивна медицина, където хомосексуалистите могат да бъдат третирани по различен начин.

„Конституцията трябва да бъде променена, за да се защитим напълно срещу дискриминация по отношение на пола или сексуалната ориентация“, смята депутатът от Социалдемократическата партия Йоханес Кар.

„Всичко ще се подобрява малко по-малко. Важно е, че легализирайки еднополовите бракове, дадохме един много положителен сигнал“, посочва той.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини