Учени от Кеймбридж са на път да направят пробив в лечението на болестта на Паркинсон. Те твърдят, че са създали уникална терапия, която може да направи революция в медицината, съобщи „Скай нюз“. Телевизията получи достъп до пациентка, участваща в експеримента, който представлява генна терапия.
Шейла Рой научава в разгара на 40-те си години, че страда от Паркинсон. Носейки болестта вече 17 години, жената трудно пази равновесие и не може да пише, тъй като трепери много. Тя е част от 15-те доброволци, избрани от цял свят, за да участват в изследването.
Става дума за т.нар. „терапия с един удар“ вместо дълго и продължително взимане на хапчета за удържане на състоянието на болните.
Болестта на Паркинсон се развива, когато мозъкът спре да произвежда допамин. Ето защо учените решили да инжектират гени, които стимулират създаването на допамин в мозъка и невроните, които имат тази функция.
Чрез терапията „ПроСавин“ въпросните гени се инжектират в стриатума – частта от мозъка, която контролира движенията.
„Все едно се върнах с 10 години назад“, разказва жената.
Въпреки добрите резултати, отчетени при нея, опитите на учените все още продължават. Вероятно след около 5 години лечението ще може да се прилага масово.