Гренландия и Антарктика губят лед шест пъти по-бързо, отколкото през 90-те години на миналия век, което означава, че морското ниво може да се увеличи със 17 см до 2100 г., съобщи в. DailyMail.
Това би застрашило от наводнения 400 милиона души в крайбрежните райони.
Учени от 50 международни организации изследваха шелфове с топящ се лед като обработиха данни от 11 спътникови мисии и 26 отделни анализа, за да уточнят промените в масата, обема, потока и гравитацията.
Те установиха, че Антарктика и Гренландия са загубили 6,4 трилиона тона лед от 1992 г. до 2017 г. , което е повишило морското ниво със 17,8 мм. 60 процента от това покачване се дължи на стопен лед в Гренландия, а 40 - от Антарктика.
Комбинираният темп на топене се е увеличил от 81 милиарда тона годишно през 90-те години на миналия век до 475 милиарда тона годишно след 2010 г.
„Спътниковите наблюдения на полярния лед са съществени за наблюденията и прогнозите как промените в климата могат да се отразят на загубата на лед и покачването на морското ниво. Макар и компютърните симулации да ни дават възможност да правим прогнози, спътниковите измервания ни дават убедителни и безспорни доказателства“, каза един от авторите на изследването Ерик Айвинс от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА.