Делфини роботи може да заменят истинските морски бозайници в аквариуми и аквапаркове. Роботите са в естествен размер и изглеждат, плуват и реагират съвсем като истинските.
Докато зоологическите градини и аквариуми в Китай се борят с нови забрани, наложени върху многомилиардната търговия с диви животни на фона на пандемията от коронавирус, двама технологични предприемачи от Нова Зеландия вярват, че тяхното аниматронно творение може да революционизира индустрията на морските паркове.
Компанията, която прави най-реалистичните манекени на морски бозайници за холивудските филми, показа нов, свръхреалистичен модел, който ще направи дебюта си в аквапарк в Китай.
Нито един от двамата не бил ентусиазиран от идеята да използва животни в плен като развлечение.
"Ние вярваме, че тези красиви и невероятни морски бозайници са безценни и никога не трябва да бъдат държани в плен, за да се показват като атракция", казва Уанг.
За да преодолеят етичната си дилема, Уанг Ли и Мелани Ланглоц, експерт по игри с добавена реалност, решават да построят свое собствено роботизирано морско животно.
Те потърсили експертно мнение на двама американски експерти по аниматроника - Роджър Холцберг и Уолт Конти, за да реализират своята идея.
Екипът вече е започнал работа по масовото производство на роботизираните делфини. Според прогнозите на Уанг, търсенето, само от китайския пазар ще достигне до 150 поръчки в рамките на три години след затихването на пандемията на коронавируса.
В момента около 3 хиляди делфина живеят в плен в различни атракциони по света. Държането им в тесни аквариуми и дресировката да правят номера са считани за тормоз.