Делфини роботи може да заменят истинските морски бозайници в аквариуми и аквапаркове. Роботите са в естествен размер и изглеждат, плуват и реагират съвсем като истинските.
Докато зоологическите градини и аквариуми в Китай се борят с нови забрани, наложени върху многомилиардната търговия с диви животни на фона на пандемията от коронавирус, двама технологични предприемачи от Нова Зеландия вярват, че тяхното аниматронно творение може да революционизира индустрията на морските паркове.
Компанията, която прави най-реалистичните манекени на морски бозайници за холивудските филми, показа нов, свръхреалистичен модел, който ще направи дебюта си в аквапарк в Китай.
Създателите му твърдят, че често хората не могат да различат робота от живите делфини. Освен това, те са на мнение, че роботизираните делфини, които струват между 40-60 милиона щатски долара, струват много по-малко отколкото, сумата, нужна за отглеждането и грижите за истински животни в един аквариум.
Идеята се ражда преди 2 години, когато Уанг Ли, съосновател на Animatronic Entertainment Portfolio, и неговият новозеландски бизнес партньор, били помолени да проектират океанариум в Китай, където да плуват живи делфини и китове.
Нито един от двамата не бил ентусиазиран от идеята да използва животни в плен като развлечение.
"Ние вярваме, че тези красиви и невероятни морски бозайници са безценни и никога не трябва да бъдат държани в плен, за да се показват като атракция", казва Уанг.
За да преодолеят етичната си дилема, Уанг Ли и Мелани Ланглоц, експерт по игри с добавена реалност, решават да построят свое собствено роботизирано морско животно.
Те потърсили експертно мнение на двама американски експерти по аниматроника - Роджър Холцберг и Уолт Конти, за да реализират своята идея.
Холцберг, бивш вицепрезидент и креативен директор на Walt Disney Imagineering, каза пред новозеландските медии, че първият прототип, тежащ 270 кг има живот на батерията 10 часа и може да плува в солена вода в продължение на 10 години.
„Този делфин е създаден така, че да симулира всеки детайл от външния вид и поведението на истинските делфини - от скелетната структура, през взаимодействието между мускули и скелет, до мастните пикочни мехури и телесните мазнини“, обясни Холцберг в интервю за RNZ.
Екипът вече е започнал работа по масовото производство на роботизираните делфини. Според прогнозите на Уанг, търсенето, само от китайския пазар ще достигне до 150 поръчки в рамките на три години след затихването на пандемията на коронавируса.
В момента около 3 хиляди делфина живеят в плен в различни атракциони по света. Държането им в тесни аквариуми и дресировката да правят номера са считани за тормоз.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 мъка
Коментиран от #3
15:01 15.10.2020
3 nature
До коментар #2 от "мъка":
по-добре не,един ни е предостатъчен за да имаме и роботизирано копие,освен това бай ставри не би искал студенокръвен робот15:12 15.10.2020