Отидете към основна версия

5 524 19

Какво да правим, когато вкъщи се запуши каналът

  • отпушване-
  • канали-
  • специалист

Вариантите са много, но … повечето просто ще ви загубят времето

Снимкa: Shutterstock

Едва ли има някой, на когото това да не е случвало. Нещо е попаднало в тръбата на мивката, ваната, тоалетната и проблемът е готов! И тогава започваме да мислим какви ли не варианти за отпушване на канали. Кой каквото ни каже и това, което сме дочули случайно или което ни се струва логично.

Вариантите са много, но … повечето просто ще ви загубят времето. Затова решихме да направим селекция на най-надеждните методи за отпушване на канали, които доказано работят. Разбира се, според вида на образувалата се „тапа“, понякога просто няма как да се разминем без професионална помощ от водопроводчик. Но пък има и много случаи, когато е възможно да се справим сами. Нека да видим какво препоръчват специалистите.

Преди да се опитаме да премахнем н запушването, е важно да преценим степента на „трагедията“ - дали е локално блокиране или глобално. Ако е второто, отпушването не може да бъде извършено с подръчни средства, ще се наложи да прибегнете до помощта на водопроводчик.

Проверката се прави много лесно. Отворете едновременно всички кранове в жилището и вижте дали водата се оттича с еднаква скорост навсякъде. Ако, примерно, във ваната и умивалника всичко е наред, но водата в кухненската мивка е в застой, значи имате късмет. Това е локален блокаж. Но ако навсякъде изтичането на водата е нищожно или напълно липсва такова, тогава цялата система е запушена. В този случай ще трябва да се обадите на специалист по отпушване на канали.

А сега да видим най-ефективните начини да си помогнем сами.

Промиване на тръби с вряща вода

Първият и най-лесен начин е да промиете тръбите с вряла вода. Този метод се използва най-често в кухнята, тъй като вряща вода може да разтвори мазнините, които са един от основните „виновници“ за запушването. Необходимо е да излеете около 3-5 литра вряла вода в мивката и да изчакате 10-15 минути. Тук трябва да бъдете внимателни с мивките, изработени от полимерни материали. Много от тях не реагират добре при излагане на високи температури. Ето защо, преди да прибягвате до този метод, първо прочетете инструкциите за употреба на продукта.

Врящата вода може да премахне запушването, но само ако то е малко и е причинено от натрупани мазнини. Врялата вода ще ги разтвори и отнесе със себе си и проблемът ще се реши.

Отпушване на канали със сода за хляб и оцет

Ако имате нужда от по-агресивен метод, опитайте да използвате сода бикарбонат и оцет. Благодарение на реакцията на неутрализация, която възниква при взаимодействието на тези два компонента, средно големите блокажи могат да бъдат успешно премахнати. Но не се препоръчва използването на прекалено концентриран разтвор, в противен случай вътрешните стени на металните тръби могат да се повредят. Почистването трябва да се извърши по следния начин - в дренажния отвор се изсипва чаша сода за хляб. След това върху нея се налива чаша трапезен оцет. Реакцията ще отнеме около 30 минути. През това време е забранено отварянето на крана на водата и като цяло използването на мивката. Когато реакцията приключи, изплакнете с гореща течаща вода, без да пестите от нея. Трябва да е обилно, за да може зрънцата сода да бъдат напълно измити от стените на тръбата, заедно със замърсителите.

Отпушване на канали със специални средства

Ако нито един горните два метода не проработи, можете да се обърнете за помощ към химическите смеси. Има много домакински химикали, предназначени за подобни цели. Но, внимание - пластмасови канализационни тръби не може да се почистват с каквито и да е средства. На етикета трябва да има специална препоръка. Също така, избраната химическа смес трябва да се използва стриктно според инструкциите и да сте оборудвани с предпазни средства. Ако имате полимерна мивка е важно да сте много прецизни с изливането - най-добре е да използвате лейка, за да сте сигурни, че химикалите влизат точно в дренажния отвор, а не повреждат дъното ѝ. Обикновено се изчаква известно време, докато продуктът подейства и след това се изплаква обилно с гореща или студена вода, в зависимост от препоръките в инструкциите.

Механично отпушване на канали

Ако и домакинските химикали не са успели да помогнат, ще се наложи механично въздействие върху запушването. За да направите това, използвайте специална водопроводна тел. С нейна помощ можете лесно да пробиете образуваната „тапа“.

Необходимо е да се осигури свободен достъп до вътрешната кухина на запушената тръба. За да направите това, развийте дъното на сифона и го преместете настрани. Водопроводната тел е с определена дебелина, а в края ѝ има дръжка. Един човек трябва да я държи и бавно да завърта дръжката, докато вторият я движи по тръбата. Завъртанията трябва да се извършват в една посока.

Така водопроводната тел ще премахне мастния слой от стените. Понякога на върха на кабела се поставят специални дюзи – например, четка с твърди влакна. С такова устройство шансовете ви за отпушване на канали се увеличат. Но обикновено водопроводната тел може да се справи само с мек слой отпадъци.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 13 гласа.

Свързани новини