Отидете към основна версия

4 099 0

Дете в болница след полет от ескалатор (обновена 21.33)

  • линейка-
  • дете-
  • варна-
  • ескалатор

Първите притекли се да помогнат на момченцето дори не са вярвали че може да оживее. Далакът на малкия Стефан е изваден, панкреасът му е с множество разкъсвания. Има счупване на първи шиен прешлен

Около 18.30 часа във вторник, в сградата на голям търговски център във Варна, при падане от ескалатор, е пострадало 4-годишно дете, съобщиха от пресслужбата на полицията на морската ни столица.

То е било поверено на грижите на аниматор в развлекателен център, когато по неясни причини напуснало детския кът, подпряло се на движещия се гумен парапет на ескалатора, който го повлякъл и съборил два етажа по-ниско от височина около 10 метра. Пострадалото дете е отведено незабавно от екип на Бърза помощ в МБАЛ „Св. Анна”, където е настанено в реанимация с множество фрактури и опасност за живота.

По разкази на свидетели детенцето е паднало между движещите се стълби. Първите притекли се да помогнат на момченцето дори не са вярвали че може да оживее.

По данни на Варненската районна прокуратура към 18 часа, когато е станала трагедията в детския кът, е имало петима души персонал - включително и управителя на фирмата. Обвинителите уточниха, че е твърде рано, за да се посочи виновен. 

Регионалният сайт ВарнаУтре малко по-късно уточни, че далакът на 4-годишното момченце, пострадало в

Проверка на "Хоризонт" установи, че доверието, което родителите гласуват на детските центрове, не кореспондират с отговорностите, които те поемат. Репортажът, излъчен в предаването "Нещо повече", показа, че родителите не се замислят къде оставят своите деца, кой се грижи за тях, пред кого носи отговорност този някой и дават своето доверие на персонала в тези центрове.

Фрапантна е родителската безотговорност, още повече когато произтича в нарушение на опитите да бъдат наложени макар и бледи правила в тези центрове.Повечето майки  разчитат на момичетата, които се грижат за децата им. Те пък, смятат друго:

Родителите трябва да са наясно какви са възможностите на децата им. Това, че има аниматор нищо не означава. Има хора, които знаят, че детето им е малко и въпреки това държат да го оставят.

Пазарът на труда „гълта всичко”, въпреки изискванията за подготовка на персонала, казват от един от детските центрове.

Гранд Мол, е бил изваден. Панкреасът му е с множество разкъсвания и е бил зашит. Детето, което се казва Стефан, има поне 6 счупени ребра, счупен таз и фрактури на левите краче и ръка.

Лекарите държат детето в медикаментозна кома в реанимационното отделение, то е на командно дишане. Малкият пациент е под наблюдение заради съмнения за още вътрешни травми на сърцето и белия дроб. Има опасност от прокървявания. Остава и опасността за живота на момченцето.

Положението става критично, когато неврохирург около 12.30 е установил, че то има счупване и на първи шиен прешлен.

Държавната агенция за закрила на детето се е самосезирала след инцидента във Варна. От агенцията ще сезират и Комисията за защита на потребителите за това, дали са спазени изисквания за безопасността на децата в детския кът.

Дали аниматорът е виновен, обаче, зависи от длъжностната му характеристика. От агенцията бяха категорични, че ще се обърнат към всички компетентни органи за предприемане на действия и да стане ясно кой е отговорен за тежкия инцидент.

Проверка на Факти.бг показа, че в софийските детски центрове няма изискване наеманите аниматори да с подходящо за деца образование. Почти навсякъде при инцидент се звъни на 112, а оказване на елементарна първа помощ е просто непознато за служителите. 

 

Оттам идва най-големият проблем за състоянието му, тъй като има вероятност да направи отток в мозъка, обясни проф. Дико Бошнаков от МБАЛ "Св.Анна". Заради тежкото състояние на 4-годишния Стефан е много трудно да се правят прогнози, посочи още лекарят.

Майката на детето е в шок и трудно осъзнава случилото се, ето защо още не е разпитвана.
По случая е започнало незабавно разследване, разпитани са свидетели, иззети са видеозаписи от охранителните камери.  

От детския център, където е било оставено детето, твърдят, че са били заблудени за възрастта на момченцето при приемането му. Деца под 4 годишна възраст не се допускат без придружител.

„До колкото разбрах, то е малко под 4 години. Няколко дена или един месец, нещо такова. И жената е решила, че може да го остави, подвела персонала. Каза ни, че изрично са я предупредили и тя ги е подвела”, изтъкна мениджърът на детския център Христо Явашев.

Всяко дете в забавачницата получава гривна, която задейства алармена система при евентуалното му напускане. „Имаме съмнения дали гривната е сработила и очакваме екип да дойде, да установи, да направим тест”, допълни мениджърът.

От офиса на мола във Варна обявиха, че служители са в готовност да окажат съдействие и дарят кръв при необходимост.

Във връзка с инцидента са разпитани трима аниматори, рецепционист и заместник-управител, които са били на смяна в детския кът по време на инцидента. Изискани са трудовите досиета им досиета и длъжностните характеристики на работещите в центъра. От прокуратурата са иззели записите от камерите, както и магнитната гривна, която е била на ръката на момченцето.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Изписаха малкия Стефчо

    Изписаха 4 годишния Стефан, който падна от 10 метра височина във варненски мол. Оцеляването и пълното възстановяване на момчето беше определено ...
    13.09.2013
    4 067
    1
  • Детето паднало от ескалатор вече говори и диша само

    Четиригодишният Стефчо, който пострада във варненски мол, вече е в толкова добро състояние, че е изведен в самостоятелна стая. До него неотлъчно от ...
    01.09.2013
    2 949
    0