Отидете към основна версия

1 654 9

Държавата няма възможност да финансира строежа на нови мощности

  • рамадан аталай-
  • държава-
  • аец козлудуй-
  • уестингхаус

Според него при големи енергийни проекти трябва да се търсят инвеститори

Снимка: БТА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„България няма възможност да отделя средства за строежа на нови енергийни проекти“, това заяви пред Факти.бг заместник-председателят на парламентарната Комисия по енергетиката и депутат от групата на ДПС Рамадан Аталай.

Според него премиерът Бойко Борисов е прав да иска американската комапния „Уестингхаус“ да участва в проекта за седми блок на АЕЦ Козлудуй, само ако тя се съгласи да е основен инвеститор

Как ще коментирате новината, че „Уестингхаус“ се е оттеглила от проекта за седми блок на АЕЦ Козлудуй и изявлението на премиера Бойко Борисов, че държавата е готова да работи с компанията, само ако тя е основен инвеститор?

До колкото аз съм запознат, ако първоначалните условия по  преговорите се изменят, въз основа, на които „Уестингхаус“  дойдоха да станат част от проекта за седми блок, то премиерът Борисов е прав.

При всички условия и проекти, при които България иска да построи нови енергийни мощности, държавата няма възможността да бъде инвеститор или да отделя средства за строежа на подобни проекти. За това и според мен при строежа на подобни енергийни проекти България трябва да намира инвеститори.

Според вас трябва ли да има седми блок на АЕЦ Козлудуй?

"Ако искаме да имаме нови ядрени мощности, Седми блок е една от възможностите. Аз не съм запознат с техническия проект, но съм наясно, че на тази площадка е възможно да се направят нови блокове. Финансово – икономическите показатели с промените, които се случват в региона  през последните 4 години от гледна точка на изтичане на мощности, според мен България има нужда от нов блок от около 1000 мегавата. Виждате, че във Варна се закриват мощности, поради неизпълнение на екологичните изисквания. Виждате, че и във Бобовдол този процес продължава. Все още не са изпълнили изискванията от гледна точка на екологията и разбира се ефективното производство на електроенерегия. И ако все пак не направим всичко възможно, което е необходимо от гледна точка на енергийна ефективност в България и мощностите, които при един сценарий при повишаване на икономическия ръст на страната в рамките на  2 до 3% и при нулево изменение в използването на електроенергията, на държавата ще й е необходима нова мощност от около 1000 мегавата."

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини