„България няма възможност да отделя средства за строежа на нови енергийни проекти“, това заяви пред Факти.бг заместник-председателят на парламентарната Комисия по енергетиката и депутат от групата на ДПС Рамадан Аталай.
Според него премиерът Бойко Борисов е прав да иска американската комапния „Уестингхаус“ да участва в проекта за седми блок на АЕЦ Козлудуй, само ако тя се съгласи да е основен инвеститор
Как ще коментирате новината, че „Уестингхаус“ се е оттеглила от проекта за седми блок на АЕЦ Козлудуй и изявлението на премиера Бойко Борисов, че държавата е готова да работи с компанията, само ако тя е основен инвеститор?
До колкото аз съм запознат, ако първоначалните условия по преговорите се изменят, въз основа, на които „Уестингхаус“ дойдоха да станат част от проекта за седми блок, то премиерът Борисов е прав.
При всички условия и проекти, при които България иска да построи нови енергийни мощности, държавата няма възможността да бъде инвеститор или да отделя средства за строежа на подобни проекти. За това и според мен при строежа на подобни енергийни проекти България трябва да намира инвеститори.
Според вас трябва ли да има седми блок на АЕЦ Козлудуй?
"Ако искаме да имаме нови ядрени мощности, Седми блок е една от възможностите. Аз не съм запознат с техническия проект, но съм наясно, че на тази площадка е възможно да се направят нови блокове. Финансово – икономическите показатели с промените, които се случват в региона през последните 4 години от гледна точка на изтичане на мощности, според мен България има нужда от нов блок от около 1000 мегавата. Виждате, че във Варна се закриват мощности, поради неизпълнение на екологичните изисквания. Виждате, че и във Бобовдол този процес продължава. Все още не са изпълнили изискванията от гледна точка на екологията и разбира се ефективното производство на електроенерегия. И ако все пак не направим всичко възможно, което е необходимо от гледна точка на енергийна ефективност в България и мощностите, които при един сценарий при повишаване на икономическия ръст на страната в рамките на 2 до 3% и при нулево изменение в използването на електроенергията, на държавата ще й е необходима нова мощност от около 1000 мегавата."
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 999
19:05 01.04.2015
2 киро на кярия
19:08 01.04.2015
3 гост
20:50 01.04.2015
4 глас народен
21:27 01.04.2015
5 Десислава Димитрова
00:49 02.04.2015
6 Монго
Коментиран от #9
11:38 02.04.2015
7 кмц
та в парламент улазиш
11:54 02.04.2015
8 Бай хой
19:41 02.04.2015
9 Десислава Димитрова
До коментар #6 от "Монго":
аец козлодуй е централа която е построена по съветска технология ,но с български пари,но тези пари никой не е правил сметка да ги връща.днес не е така.сега се строи и парите трябва да се връщат с лихвите и това съответно вдига цената на произведения ток.давам лек пример.правим нов блок на козлодуй за 10 млрд.евро .тва значи, че поне милиард евро трябва да се плаща годишно главница с лихви от потребителите.днес има изградени мощности много над нуждата дето имаме и при строежа на нови такива ще почнат да фалират централи.като сметнем и корупцията в страната ,познай кои ще фалират първи :)!за марица изток си прав ,но това е следствие корупционна практика,а за фотоволтайците не си.днес с тях държавата постъпи престъпно игнорираики договорите които бе сключила и вкарва инвеститорите им във фалит.за това да продава евтин ток българия е виновен аеца както казах неговата инвеситция и амортизации не се отчитат ,което на лаици като теб създава впечетление че е с ниска цена .всъщност гърци,турци и сърби са основните дето са на далавера от този евтин ток.щото ние така или иначе сме платили инвестицията и ще платим амортизациите,но от друг джоб.надявам се да ти е станало по-ясно!при опция да се инвестират 10 млрд е по-добре да се платят кредитите на веитата и да им се свали цената до нива 10-12 стотинки на киловат.така хем тока ще си го произвеждаме тук ,хем ще е чист ,хем евтин.само че тва няма как да стане с нашата администрация и политици.
21:32 03.04.2015