Отидете към основна версия

10 188 14

Какво остана скрито зад визитата на Давутоглу?

  • ахмет давутоглу-
  • прокопис павлопулос-
  • гърция-
  • турция-
  • ес

Гърция и Турция сондират мнението на България по ключови въпроси като ЕС, миграционния натиск, енергетика и Сирия

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В началото на тази седмица българското общество беше разделено около визита на турския премиер Ахмед Давутоглу в София. Еднодневното му работно посещение премина при засилени мерки за сигурност. В същото време в столицата ни беше и държавният глава на Гърция Прокопис Павлопулос.

София успя да бъде домакин на двама политици от две балкански страни. Интересен факт е, че техните дипломации  внимателно подготвят визитите в чужбина. Политици от Гърция и Турция ревниво избягват да се засичат на едно и също място в чужбина. Изключение естествено се прави за международни форуми.

Все пак София беше домакин на Ахмед Давутоглу и Прокопис Павлопулос.

Това е ясен сигнал, че предстоят интересни времена и Гърция и Турция сондират мнението на България по ключови въпроси като ЕС, миграционния натиск, енергетика и Сирия.

България е входна врата за ЕС за Турция.

Това обяви турският премиер Ахмет Давутоглу след среща с колегата си Бойко Борисов.

Турското население в България е мост между страната и Турция и ние заедно ще полагаме грижи за него, заяви Ахмет Давутоглу.

Гръцкият президент Прокопис Павлопулос обсъди с външния ни министър Даниел Митов проблема с бежанската вълна. Гръцкият държавен глава изрази убеждение, че както Атина, така и София имат същото хуманно отношение към хората, бягащи от войната. Това е част от културата и психологията на нашите два народа, заяви Прокопис Павлопулос.

Той изказа пред българския външен министър и личното си състрадание към случващото се в Егейско море, където почти ежедневно се давят хора и много от жертвите са малки деца, в опитите си да се спасят от бедствието на войната.

Според президента Павлопулос двете страни трябва да си сътрудничат в дипломатическо отношение за прекратяването на войната в Сирия.

По отношение на миграционната криза в Европа, премиерът Борисов и президентът Павлопулос изразиха мнение, че като външни граници на Европейския съюз двете страни имат общи проблеми и тяхното решение трябва да се търси в духа на солидарността и прагматизма. Те отчетоха като успешно сътрудничеството между службите за сигурност на двустранна основа и в регионален план, както и ефекта от прилагането на подписаното през май т. г. споразумение за полицейско и митническо сътрудничество между България, Гърция и Турция. На най-високо европейско ниво документът се дава като добър пример за ефективен инструмент за граничен контрол.

Българският премиер отбеляза пред турския си колега, че в последните седмици бежански натиск по южната ни граница направо няма. Ще продължават съвместните операции на вътрешните министерства на двете страни срещу каналджиите, разкри Бойко Борисов.

България, Турция и Гърция са решили да изградят интерконекторни връзки,

които заедно с газовия разпределител "Балкан" да осъществят истинска диверсификация и движение на природния газ във всяка посока.

Надявам се скоро министрите на транспорта да ни поканят на откриването на жп линия между България и Турция, по която влаковете да се движат със скорост 180 - 190 километра в час, допълни Борисов.

По обещаните интерконекторни връзки трябва да потече газ от Азербайджан.

Само за една година страната ни се е завърнала активно на международната сцена – с дейна външна политика и принципни позиции. За това време в България дойдоха лидери на световната и европейска политика, давайки ни ясни политически знаци - българското правителство си е възвърнало доверието на нашите западни партньори , отбеляза външният ни министър Даниел Митов при представяне на годишния отчет за работата на МВнР.

Настъпващата нова 2016 година ще покаже

защо Ахмет Давутоглу и  Прокопис Павлопулос бяха по едно и също време в София.

 Двамата гости са сондирали позицията на страната ни по въпроса за европейската перспектива за Анкара. Атина е резервирана за членството на Турция в ЕС. 

В Гърция и Турция продължават да има огромни маси от бежанци от Сирия. Спирането на продължаващата пета година гражданска война и започване на политически диалог ще са сред основните точки на дневния ред на 2016 г.

Вече е известно, че през януари ще започнат мирни преговори между режима на Башар Асад и представители на бунтовническите фракции. Анализатори очакват те да бъдат трудни и продължителни. Това може да засили бежанския поток към Европа.

Може да се очаква, че едно от направленията да е отново към България след като ЕС даде ясни сигнали, че е готов да засили своето присъствие в Егейско море, за да пресече мигрантския натиск през Гърция и Западните Балкани до Германия.

България отново има шанса да се превърне в ключов играч не само в преговорите на Турция с ЕС, но и в разрешаването на кризата в Близкия изток. Анкара се нуждае неин съсед да стане неин адвокат в преговорния процес. Гърция вече даде ясен сигнал, че не желае да бъде, остава България да се възползва от тази историческа възможност.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини