Отидете към основна версия

6 303 8

Референдумът е обратното на инерцията

  • референдумът-
  • обратното-
  • инерцията

Мажоритарният вот е моментът, в който „чистото име и чистото лице” тежат повече от няколкото букви в абревиатурата на партията

Снимка: Шоуто на Слави
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Това ще е първият референдум, иницииран от граждани, а не от някоя от властите. Референдумът, освен че е важен заради въпросите, които поставя, има голямо значение и за отношенията между властта и гражданите. Мажоритарният вот е моментът, в който „чистото име и чистото лице” тежат повече от няколкото букви в абревиатурата на партията. Това заяви в интервю пред Факти.бг сценаристът Ивайло Вълчев по повод на референдума за промяна на политическата система, иницииран от „Шоуто на Слави”.

Г-н Вълчев, колко действителни подписа за референдума за промяна на политическата система, организиран от Инициативен комитет от „Шоуто на Слави“, са установени след проверката в Народното събрание (НС)?

Проверката тече в момента, тя все още не е приключила.

Какъв е срокът на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО) да ги провери?

По закон ГРАО има 40 дни, за да свърши тази работа.

Какви са законовите стъпки, които предстоят оттук нататък?

Правилата са прости и ясни – веднага след като ГРАО обяви точния брой на действителните подписи, Народното събрание трябва да разгледа въпросите от референдума в съответните комисии в срок от един месец, след това до 3 месеца от внасянето на подписката в НС, референдумът трябва да бъде гласуван. Въпросите от референдума не трябва да бъдат променяни смислово. Референдумът минава или не минава на едно гласуване.  Насрочва се дата за провеждането му, като това трябва да стане до един месец от обявяването на решението на НС в Държавен вестник.

И все пак, защо този референдум трябва да се проведе и какво ще промени това?

Референдумът, освен че е важен заради въпросите, които поставя, има голямо значение и за отношенията между властта и гражданите. Властта трябва да свикне с мисълта, че не е изолирана и не съществува сама за себе си, а е функция на волята на българските граждани и е подчинена на техните желания за това какво и как да се случва в страната. А референдумът е перфектният начин това да бъде показано. За хората пък това събитие е важно, за да усетят своята реална сила и възможности да влияят върху управлението и вземането на важни за страната решения. Важно е въобще, че се създава прецедент – това ще е първият референдум иницииран не от някоя от властите, които имат това право, а директно от гражданите.

Как смятате, мажоритарният вот ще промени ли политическата система у нас?

Със сигурност. Най-малкото такъв вот ще принуди партиите да търсят лица, на които избирателите да имат наистина доверие, а да не са само аватари на някой партиен лидер или просто пълнеж за партийните листи. Най-грубо казано – всяка партия ще трябва на конкретно място да се отъждестви с конкретен човек, а не да разчита на общата си „харизма”. Съответно ще се наложи да търси наистина свестни хора, в чиито качества избирателите да са убедени.

В интервю за Факти.бг Слави Трифонов заяви, че „мажоритарният вот е задължителен“, имаме ли личности за такъв вот? Сякаш оставаме с убеждението, че в НС влизат изключително много фигуранти...

Както вече казах, отговаряйки на предния въпрос – мажоритарният вот ще принуди партиите да търсят личности. При това не само сред своите членове. В европейската практика е нормално, например, хора от граждански организации да получават покани по време на избори да представляват една или друга партия – когато идеите им се припокриват, разбира се. Мажоритарният вот е моментът, в който „чистото име и чистото лице” тежат повече от няколкото букви в абревиатурата на партията. А и хора, избрани по този начин, заложили, както казах и името и лицето си, работят по друг начин, мисля аз.

Защо хората трябва да излязат и да гласуват, ако този референдум се проведе?

Защото това е начинът да покажем, че искаме и можем да влияем на това, което се случва в страната ни. Референдумът е обратното на инерцията, на примириението и на липсата на позиция. Защото нито мрънкането и оплакването пред телевизора, докато гледаш новините, нито лайковете във фейсбук, нито това „да нахраниш” някой политик по форумите не са гражданска позиция и не решават нищо. Нещата се случват, когато конкретни хора предприемат конкретни действия.

 

 

 

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини