„Там, където модернизацията функционира, тя създава своя собствена легитимация“, твърди американският политолог Франсис Фукуяма в интервю за в. „Ди Цайт“.
Ученият стана много известен след като през 1992 г. излезе неговата книга „Краят на историята“, според която след падането на Берлинската стена и победата на Запада, либералната демокрация е станала безалтернативна.
В интервюто за в. „Ди Цайт“ Фукуяма определя
нарастването на популистките партии като голяма опасност.
„Те имат обща социална основа за силата на своите позиции. Става дума не само за нисшите слоеве, доколкото на първо място представителите на старата работническа класа и средната класа загубиха почва под краката си и изпитват страх от по-нататъшното спускане по социалната стълба. Други се боят, че ще бъдат тласнати към бедност. Те всички правят групата на тези хора, които в Америка гласуват за Тръмп, в Полша за Качински, в Унгария за Орбан, а във Франция за Мари льо Пен. Според него привържениците на популистките партии са убедени, че глобализацията ги е поставила в неизгодно положение.
На въпрос какво ще стане с Америка ако Доналд Тръмп спечели, Франсис Фукуяма прогнозира, че следващият президент на САЩ ще бъде Хилъри Клинтън, но при определени условия Тръмп може да има успех. Според Фукуяма,
ако Тръмп стане президент това „несъмнено ще бъде крачка назад“.
За Фукуяма американската вяра в институциите е достатъчно силна и Тръмп няма да е в състояние да разруши системата като цяло. „Тръмп е опортюнист и няма дълбоки идеологически убеждения. Той е предприемач и ако дойде на власт ще се занимава със сключване на сделки. Но естествено трябва да се има предвид, че самата мисъл, че този човек може да се окаже начело на страната е разрушителна“, твърди Франсис Фукуяма.
Според него много трудно се създава идентичност и чувство на общност без да се прибягва до помощта на националната държава.
Сериозният проблем на ЕС се състои в това, че
там подхождат към решаването на въпроси необичайно технократично.
Там се водят разговори за икономическа интерграция, но никой не се грижи за формирането на дълбока европейска идентичност. „Ето защо не е трудно за десните популисти да използват съществуващото недоволство в условията на криза. Кратко казано, икономическата интеграция е недостатъчна“, твърди Фукуяма. Според него орбанизмът и путинизмът не могат дълго да съществуват, защото обществата в условията на глобализация стават все повече мултикултурни. „Източна Европа в момента преживява този процес. Либерализмът се появи в края на религиозните войни, когато Европа беше принудена да се учи да живее в условия на религиозно многообразие.
Рационалното решение стана учението за религиозната търпимост, което позволи на католиците и протестантите да живеят един с друг.
В Близкия изток
единствената възможност да се спре гражданската война между сунити и шиите
е религията да се обяви за частно дело. Държавната власт не трябва повече да застава на страната на което и да е вероизповедание. Либерализмът се явява рационалното решение за осъществяване на управление в условия на многообразие“, твърди Фукуяма.
За американския политолог
от решаващо значение за Русия ще бъде състоянието на икономиката,
а в това отношение нея я очаква десетилетие на сериозни проблеми. „В сложна ситуация Путин може да прибегне само към национализма. Национализмът легитимира неговата роля. Това ме безпокои“, казва Фукуяма.
Според него е вярно също, че елитите както в Америка , така и в Европа в последните две десетилетия не оправдаха очакванията.
Финансовата криза имаше сериозни последици, а опитите да се справят с тях се оказаха жалки.
„Тази криза предизвика дълбок страх у хората, много загубиха работата си и сега господства чувството на неувереност и нестабилност. Ние днес виждаме, че демокрацията не работи сама по себе си. Постоянно трябва да обновяваме нашите институции и тук на първо място имам предвид Съединените щати. Докато тази страна не може да приведе в ред своята политическа система, тя трябва да се откаже да проповядва демократическите ценности в света“, казва Фукуяма за в. „Ди Цайт“.