Светът е изправен война от нов тип. Тя няма да бъде обявена. Няма да има ясни фронтови линии, разделяща приятели от неприятели. Няма да има струпване на военни сили или отвличания на самолети.
Първите изстрели отекнаха вчера в Техеран. Според западни анализатори те отбелязват началото на една тайна война, за която се готвят както САЩ и Израел, така и Иран и неговите съюзници от Оста на злото.
В сряда в столицата на Иран бе убит професор
Мостафа Ахмади Рошан, който оглавяваше департамента в ядрения център в Натанз, където се извършва обогатяване на уран.
Иранските власти обвиниха израелските спецслужби за организирането на терористичното нападение. Тел Авив отрича участие в покушението, но експертите смятат, че „точковите акции” по ликвидиране на иранските ядрени физици отговарят на интересите именно на еврейската държава: през последно време това е вече четвъртият подобен случай и всеки път покушенията се извършват по един и същ сценарий, пише руският в. „Коммерсант”.
От години слушаме, че иранците са на път да създадат атомна бомба едва ли не следващата седмица,
Това коментира пред "Коммерсант" секретарят на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев.
Понастоящем САЩ смятат Иран за свой основен проблем. Те се стремят да превърнат Техеран от враг в лоялен партньор и за целта искат с всички възможни средства да сменят управляващия там режима.
Това включва и икономическата блокада и масираната помощ за опозиционните сили, които биха могли да извършат „цветна революция“, посочва Патрушев.
Има вероятност за военно ескалиране на конфликта, към което Израел подтиква САЩ, смята той.
Както Факти.бг писа Иран е започнал да обогатява уран в подземния си ядрен комплекс Фордо. Двама дипломати, пожелали анонимност, разкриха, че центрофугите там произвеждат уран, обогатен на 20%.
Концентрацията му е значително по-висока от тази на урана, който се получава в главния ирански завод за обогатяване на уран в „Натанз“ (3,5%) и означава, че той лесно и бързо може да бъде преработен за използване в ядрен боен заряд.
Според дипломатите във Фордо работят 348 центрофуги.
Инсталациите във „Фордо“ са разположени в укрепен тунел под планина и са пазени от зенитни батареи и елитни части от Корпуса на гвардейците на ислямската революция.
Изграден непосредствено до военен комплекс, ядреният център бе пазен в тайна дълго време.
Иран призна за съществуването му едва след като западни разузнавателни агенции го разкриха през септември 2009 г.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) обаче потвърди, че Иран е започнал да обогатява уран в подземен обект, но целият атомен материал там е под неин контрол, предаде Ройтерс.
„МААЕ може да потвърди, че Иран е започнал производство на уран, обогатен до 20 процента, използвайки центрофуги IR-1 в завода за обогатяване на гориво Фордо", заяви в електронно писмо говорителка на агенцията Джил Тудър.
„Целият ядрен материал в съоръжението остава под контрола и наблюдението на агенцията", допълни тя. Уранът може да бъде използван за ядрено оръжие, ако бъде обогатен до над 90%, отбелязва АФП.