Отидете към основна версия

5 250 15

Може ли и във Великобритания да има Гинка?

  • чез-
  • сделка-
  • гинка върбакова
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Две приличащи си сделки, вълнуват обществеността в момента в България и Великобритания.

У нас никому неизвестната а Гинка Върбакова от Пазарджик е решила с фирмата си „Инерком България“ да закупи конгломерата от компании на чешката ЧЕЗ- "ЧЕЗ електроразпределение България", "ЧЕЗ електро", "ЧЕЗ трейд" и малки ВЕИ активи - видинския соларен парк "Фри енерджи проджект Орешец" и недовършената централа на биомаса в Смолянско. Интерком е малка фирма, с никакъв опит в енергетиката, фирма с 50 000 лв. капитал, притежаваща три неголеми соларни парка, със скромни активи. Предложила е да плати над 300 млн. евро, някаква банка щяла да я кредитира.

Ако Гинка купуваше някакъв супермаркет в Пазарджик, никой нямаше да и обърне внимание, но тук тя иска да придобие обект, засягаш националната сигурност на държавата, защото ЧЕЗ държи енерго разпределението на почти една трета от държавата и всеки срив в системата може да донесе и срив в икономиката.

Затова и възникват следните въпроси:

- Коя банка би дала кредит на Гинка Върбакова, която има проблеми с обслужването на банковите кредити на фирмите си, висящи дългове към НАП и срещу която и съпругът и има три изпълнителни дела?

И ако Гинка извади някакъв кредитодател, няма ли това да означава, че тя е използвана за фасада, зад която стои друг неясен купувач?

Или както запита Мартин Владимиров,енергиен експерт от Центъра за изследване на демокрацията "Въпросът е дали имаме реална представа кой стои зад тези средства и какъв ще е ефектът върху пазара”?

- Как се е стигнало до там ЧЕЗ да избере точно Гинкиния „Интерком България“ между пет кандидата? От чешката „Energo-Pro” ,която е била един от кандидатите, заявиха, че “целият процес по тържната процедура на българските активи е непрозрачен”. Намекът с една дума е, че сделката мирише на далавера.

- Как ще управлява Гинка дейността на конгломерата от компаниите на ЧЕЗ в България, без да има никакъв опит в тази област? „Не мога да си представя как една фирма от Пазарджик с 90 000 лева активи и 11 000 лева загуба за миналата година, ще купи най-голямото ЕРП в България”, заяви Делян Добрев, председател на Комисията по енергетика, и изрази безпокойство за това „доколко този нов купувач, ако се стигне до прехвърляне активите на ЧЕЗ на тази фирма, ще има капацитет да управлява бизнеса".

За Гинка Върбакова се знае че е близка до министърът на енергетиката Теменужка Попова. Дали това е повлияло за уреждането на сделката е въпрос, който мнозина си задават, но Петкова вече даде изявление, че нямала предварителна информация за сделката, и че тъй като тя била извършена съгласно чешките закони, българското правителство не можело да има никакво отношение към този процес.

Премиерът Борисов защити Петкова, като каза че тя е честен човек и, заяви, че „нито енергийният министър, нито аз можем да повлияем на подобна сделка. Сделка между частни компании в Чехия, ние нямаме как да контролираме и да попречим“.

Но даде разпореждане на ДАНС, КФН и НАП да направят проверка на сделката. И заяви, може би малко прибързано, преди да са приключили тези проверки, че няма основания сделката за ЧЕЗ да се смята за съмнителна.

Но какво точно ще и проверяват тези инстанции на тази сделка? Чешката компания и Гинка ще им покажат договора, съвсем законен според "чешкото законодателство“, подробности може и да откажат да им дадат, "търговска тайна" и т.н., пък и нали както и вицепремиерът Валери Симеонов и той каза, че "не може държавата да се меси в такива частни сделки".

И ако признаят, че сделката е законна, а след това се окаже, че Гинка е осигурила отнякъде исканата сума от над 300 млн. евро какво става тогава?

Кой ще и попречи да стане собственик на ЧЕЗ?

А ето какво става във Великобритания.

В тази страна, създадената преди 250 години компания GKN (Guest, Keen and Nettlefolds) -“Джей Кей Ен“ е крупен производител на части за автомобили, пътнически и военни самолети за Великобритания, САЩ и Европа.

Но тя изпитва временни затруднения и цените на акциите и са спаднали значително. Така тя изведнъж става обект на апетити от страна на друга компания Melrose- „Мелроуз“, която се опитва да изкупи контролния пакет от акции на „Джей Кей Ен“, като предлага изгодни, над пазарни цени на собствениците на акции.

Съвършено законна търговска практика.

Но обществеността е разтревожена. „Мелроуз“ е известна, като “predatory company”- компания хищник, която закупува закъсали компании, но не ги развива, а ги разпарчельосва, разпродава активите им и ги изоставя като празни черупки след няколко години.

Но “Джей Кей Ен“ е ключова компания за британската икономика, обект на национална сигурност. В пресата се вдига шум, загриженост изрази министърът на отбраната Гавин Уилямсон, а Рашел Рийвс, която е министър в сянка на икономиката, енергетиката и бизнес стратегията се обърна с призив към действащият министър отговаряящ за това министерство Грег Кларк с въпрос, ще използва ли правителството си правото си да блокира сделката.

Тереза Мей от своя страна заяви, че тя лично ще блокира сделката, ако това отговаря на националния интерес. Решението ще бъде взето след 6 март, когато ще има изслушване в Комитета по въпросите на бизнеса на парламента.

Оказва се, че държавата, която преди векове е измислила капитализма, се е постарала да му тури намордник, по отношение на бизнес сделки, засягащи националната сигурност. За тази цел е прието съответно законодателство, което дава права на правителството да се намеса, когато се наляга и да спирла такива сделки.

Какво ще излезе от тази, както в-к „Сега“ я нарече „воняща сделка“ за покупка от Гинка на ЧЕЗ предстои да видим. Но нещата в държавата няма да се оправят, докато и у нас, както е станало в развитите капиталистически страни по света, не се наложи разбирането, че на капитализмът и отделният капиталист е присъща алчност, моралът и грижата за обществения интерес и в случая за националната сигурност отстъпват пред стремежът към обогатяване, и, затова държавата трябва да упражнява контрол и да се намесва, когато интересите на обществото го налагат.

Коментар на Антон Гицов

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини