Историята на тези деца обиколи света: 12 момчета на възраст между 11 и 16 години и техният футболен треньор вече близо две седмици са заклещени в пещера в Тайланд. И вероятно ще могат да бъдат спасени чак след месеци.
"Истинско чудо е, че децата бяха намерени живи", казва германският изследовател на пещерите Андреас Кюха. Той добре познава пещерата в Северен Тайланд - изследвал я е през 2006 година. "По принцип влизането в тази пещера не представлява никакъв проблем. Вътре е дори много приятно, защото е топло, а температурата на водата е около 25 градуса. Посетителите могат да се разхождат вътре по тениски и къси панталони. Но само извън дъждовния период", казва Кюха. Изследователят знае от личен опит какво се случва в пещерата по време на дъждовния период: "Самият аз успях да проникна само на около 1 километър. Има много тесни места, където водата се събира и затова човек просто не може да продължи по-навътре. Нито пък може да се върне обратно, ако бъде приклещен от водата".
Децата са живи и здрави
Както съобщават тайландските власти, момчетата са били изненадани от проливен дъжд. 12-те деца и техният 25-годишен треньор по футбол искали да разгледат пещерата. Но изведнъж нивото на водата започнало да се покачва, поради което малките футболисти и техният придружител били принудени да навлязат още по-навътре в пещерата.
Андреас Кюха е изненадан от факта, че момчетата и треньорът им са в толкова добро състояние. "Не съм очаквал такова нещо. Да, водата в пещерата може да се пие, въпреки че е замърсена. А и в екстремни ситуации човек може да издържи до 14 дни без храна. Но психическото натоварване е неописуемо. Още повече, че става дума за деца. Дълго време те не са знаели дали изобщо ще дойде спасение", обяснява Кюха.
Децата и техният треньор бяха открити в понеделник от двама британски гмуркачи на около 3 километра от входа на пещерата. Спасителната операция ще продължи най-вероятно месеци. На първо време момчетата и техният придружител са били снабдени с медикаменти и хранителни продукти, вече им дават и уроци по гмуркане. "Ако преценим, че има 90-процентов шанс децата да се измъкнат с помощта на професионални водолази, ще се опитаме да ги изведем от пещерата още преди края на дъждовния период", заяви ръководителят на спасителната акция.
Германският изследовател на пещерите Андреас Кюха е на друго мнение. Според него тази отсечка е опасна дори за опитни водолази, а заклещените деца биха могли да преплуват с гмуркане не повече от 40 метра. Не е възможно също така децата да бъдат прикрепени към опитни водолази, тъй като на много места пещерата е изключително тясна, а и течението е много силно, добавя Андреас Кюха.
"Няма да рискуваме живот"
За да стигнат до заклещените в пещерата деца, водолазите се нуждаят от най-малко час и половина. В пещерата няма дневна светлина, а водата е мътна. Същото разстояние трябва да преодолеят и момчетата. И то при положение, че нямат никакъв опит в подводното плуване. Ако в една такава ситуация някое дете изпадне в паника, това ще застраши не само неговия живот, но и живота на спасителя му, обяснява Кюха.
На същото мнение е британецът Гари Митчъл, който участва в спасителната акция в Тайланд. "Няма да рискуваме живот, само и само да извадим момчетата веднага. Да, мисълта, че може би ще трябва да останат още месеци в пещерата, е ужасяваща. Но поне знаем, че там, където се намират в момента, децата са на сигурно място".
Дъждовният период в Тайланд ще приключи чак след около четири месеца. Тогава нивото на водата в пещерата ще се понижи от само себе си.