Русия ще постави пред България въпроса за компенсиране на разходите, направени досега за проекта АЕЦ „Белене“, пише водещият руски делови в. „Коммерсант“.
Материалът „На България й подготвят сметката за „Белене“ обобщава възможности за започващата днес в Москва на българския министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Официално „Росатом" не коментира въпроса за компенсациите заради провала на проекта, но източник, близък до преговорите,
оценява разходите на държавната корпорация на минимум 1 млрд. евро,
разкрива деловото издание. То не пропуска да уточни, че предложеният от София алтернативен проект за строителството на нов реактор в АЕЦ „Козлодуй“ Кремъл смяна за икономически по-неизгоден и повече ресурсоемък от този в Белене.
Според източника на „Коммерсант“ за този вариант ще са нужни от 7 до 12 години. Освен това докато бъдат получени разрешителните документи, инфлацията може да увеличи стойността на блока с 30-40 %. И в крайна сметка може да се окаже, че
един нов блок в „Козлодуй“ ще излезе по-скъпо, отколкото двата реактора във Втора атомна.
Според „Коммерсант“, позовавайки на източник, близък до преговорите за "Белене", решението на българските власти има политически елемент - съдбата на проекта може да е била повлияна от позицията на САЩ. Това не е за пренебрегване след като сайтът Уикилийкс публикува документи, потвърждаващи натиск от посолството на САЩ и от американската компания "Уестингхаус" върху правителството в София.
"Имаме ясна юридическа основа на взаимоотношения с българската страна, съответните правомощия и структури за строежа на АЕЦ в Белене. Ние отдавна работим, поръчано ни е и се произвежда оборудване за тази централа", поясни вчера руският енергиен министър Сергей Шматко.
„Естествено, ще формулираме всички свои решения и предложения въз основа на стриктно
съблюдаване на тези норми, правила и ангажименти по съществуващите документи", допълни Шматко.
Преместването на реактора в АЕЦ „Козлодуй“ не е реален и ще отнеме не по-малко от 7 години, предупреждава главният редактор на AtomInfo.ru Александър Уваров. Той припомня, че не веднъж българската страна е променяла позицията си по АЕЦ „Белене“ и сегашното решение на правителството на Бойко Борисов изглежда повече политическо, отколкото експертно.
До момента България е вложила в спрения проект над 1.3 млрд. евро.
АЕЦ „Белене“ е поредният руски енергиен проект, който пада жертва на българско политическо решение,
коментира ИТАР-ТАСС отказа на българското правителство от втора атомна централа.
Изходна точка са уверенията на премиера Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев, че руско-българските отношения трябва да се развиват, въпреки зачеркването на проекта "Белене".
ИТАР-ТАСС определя като "цинично" изказване на Борисов, че за приятелски отношения ще може да се говори, след като Русия смъкне цената на природния газ за България от 600 на 330 долара, колкото плаща Германия.
Определението "дружба по сметка" обаче никак не се връзва с отпадането на беленския проект, който бе нужен повече на България, отколкото на Русия, отбелязва ИТАР-ТАСС. Повечето от експертите се питат каква ще бъде енергийната стратегия на София оттук насетне, отбелязва агенцията.
След спирането на 5-и и 6-и реактор на АЕЦ "Козлодуй" през 2019 година България ще се превърне от износител във вносител на електроенергия, прогнозира авторът, който смята плана за преместване на готовия реактор от "Белене" в "Козлодуй за "фантастичен", а перспективата за 8-ми реактор - за "утопично предприятие".
Недоумение според ИТАР-ТАСС буди и предложението за газова централа на площадката на АЕЦ Белене. Цената на тока от такава централа ще бъде отвъд възможностите на обикновените българи.