„Атомстройекспорт“ увеличи до €1 млрд. иска към Националната електрическа компания на България по проекта за изграждане на двата енергоблока на АЕЦ "Белене", съобщи РИА „Новости“, позовавайки се на пресцентъра на руската компания.
Това е станало на 10 септември 2012 г. по делото, намиращо се за разглеждане в Международния арбитражен съд към Международната търговска палата в Париж.
Увеличението на иска е във връзка с това, че в настоящия момент проектът беше прекратен предсрочно от правителството на България, изтече срокът на действие на Споразумението от 29.11.2006, а НЕК ЕАД продължава да отказва да компенсира „Атомстройекспорт“ за понесените загуби и щети. В тази връзка, искът на „Атомстройекспорт“ включва стойността на всички дейности по проекта, стойността на оборудването на удължения цикъл на изработване (ОДЦИ), щети и др. Общата сума на увеличения иск е на близо от 1 млрд. евро.
Тъй като изграждането на атомната станция на всички етапи трябва да бъде синхронизирано с доставките на необходимото оборудване, „Атомстройекспорт“ в течение на 2008-2010 г. е дало заявки в руски предприятия за изработване на различно оборудване, в това число и оборудване за удължения цикъл на изработване му, срокът за производство на което е от 6 месеца до 3 години.
По-специално, руските производители са завършили работата по изработването на корпуса на реактора и вътрекорпусните устройства. Работата по втория корпус е на завършващ етап, проведени са хидроизпитания на корпуса на реактора и на горния блок за 2-ри енергоблок, изработени са резервоарите на системите за аварийно охлаждане на активната зона, компенсаторите на налягането, парогенераторите, шлюзите за персонала. По-голямата част от оборудването е изработена, приета от съвместната българо-руска комисия и досега се намира в складовете на предприятията поради отказа на НЕК ЕАД да го приеме.
Изпълнен е и обемът на проектните работи по устройството за локализация на стопилката на активната зона, по херметичните шлюзове, претоварващата машина, турбоагрегатите и друго оборудване от удължения цикъл на изработване (ОДЦИ).
Освен това „Атомстройекспорт“ е обезпечило поръчката на ОДЦИ за сметка не само на аванса, получен от НЕК ЕАД, но и с кредитни средства.
По искане на Агенцията за ядрено регулиране на България, след аварията в АЕЦ „Фукушима“, бяха разработени стрес-тестове на проекта в съответствие с нормите на МАГАТЕ. Те бяха разгледани от експерти на МАГАТЕ от гледна точка на съответствието на проекта по всички „постфукушимски" изисквания за безопасност и получиха положителна оценка.
В течение на 2008-2010 г. „Атомстройекспорт“ проведе всички необходими инженерно-геологични проучвания и изкопни работи, непосредствено на площадката за изграждане на АЕЦ "Белене" и създаде необходимата инженерна и битова инфраструктура, като напълно подготви площадката за започване на работата по изграждането на двата енергоблока на АЕЦ „Белене“, посочва РИА Новости.
Парите за тези обезщетения на този иск на "Атомстройекспорт" ще го плаща всеки един от нас,
заради безотговорна политика. Това каза лидерът на БСП Сергей Станишев. Той припомни, че преди малко повече от година премиерът отстояваше колко необходим е проектът "Белене".
В края на втората година на неговото управление позицията се завърта без никой да даде обяснения защо.
"Защо спират един очевидно икономически изгоден проект, в който България чрез НЕК е вложила и ще вложи много средства", каза Станишев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Цветомир Попов
11:43 11.09.2012
2 дъге
12:09 11.09.2012
3 кик
12:40 11.09.2012
4 Иван Белев
14:33 11.09.2012
5 ин
08:46 12.09.2012
6 Терминала
Който може да се маха, иначе цял живот трябва да бачкате за комунистите и техните мутри, ЧЕСТИТО
13:50 12.09.2012