Вчера Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обсъди на открито заседание цените на тока и парното от 1 юли. В последните си доклади КЕВР предвижда поскъпване на тока средно с 3.5% за страната и на топлоенергията - с 4.5 %. Това е поредното увеличение на цената най-вече на електроенергията в България и поради това от ФАКТИ решихме да поговорим с енергийния експерт Васко Начев, който изказа своето професионално мнение пред нас.
''Две са основните причини. Най-съществената е повишението на цената на въглеродните емисии и оттам идва и повишението на цените на тока. Повишението на цените парното също е следствие на тези въглеродни емисии. Другата причина е цената на нефта на международния пазар, защото тя се задържа високо'', заяви за ФАКТИ Начев.
''Де факто у нас ценообразуването на газа става през нефтените деривати. Тъй като цената на нефта е висока, съответно и на дериватите, поради това и цената на газа е висока. В следващото тримесечие, благодарение на двата вноса, които бяха направени през Гърция за втечнения природен газ, цената на газа няма да бъде повишавана, като дори се очаква с 0,2% да бъде намалена, което е несъществено, но де факто благодарение на този внос, който беше направен, няма да бъде повишавана цената на газа'', коментира енергийният експерт за ФАКТИ.
''Инфлационният индекс е другата причина, но тя е регулярна. На база на инфлацията, която се наблюдава, става и преизчисляването на цената, тя влиза като компонента в ценообразуването'', уточни Васко Начев за ФАКТИ.
От ФАКТИ попитахме Васко Начев и за изказването на председателя на КЕВР Иван Иванов който каза, че напрегнатата ситуация в Иран и Венецуела е фактор за образуването на по-висока цена на електроенергия и топлоенергия в България, а Начев отговори така:
''Според мен се измества малко акцентът. Ситуацията в Иран, обстановката и санкциите срещу страната, както и обстановката във Венецуела, не оказаха такова съществено влияние върху цената на на нефта, тъй като има други играчи на пазара, които поемат този вакуум от намалението на Иран и Венецуела. Иван Иванов го каза, но той по-скоро искаше да каже, че нещата са извън България и поради това си позволи да говори за Венецуела и Иран'', отговори на въпроса на ФАКТИ той.
''Имат право да коригират цената на тока веднъж годишно и тъй като цената на електроенергия у нас е най-ниска в Европа, няма как ние да бъдем изолирани от тези процеси. Никой не се съобразява, че у нас доходите са ниски и поради това да ни продава по-евтино'', констатира енергийният експерт за ФАКТИ.
ФАКТИ поиска коментар от експерта и на появилите се информации, че в Румъния цената на тока спада със същата цифра 3,5%, с каквато в България се увеличава?
''Погледнете на първо място колко е цената в Румъния, а освен това Румъния добива 95% от газа, който потребява. В Румъния повече от 50% от основното производство на електроенергия идва през газовите им централи. Това подсказва, че Румъния е енергийно независима. Румънците са едни от малкото в Европа, при които в това отношение ситуацията е с подобна картина'', каза още Начев за ФАКТИ.
''Това значи ли, че ако и България беше енергийно независима, то цената на тока щеше да бъде по-ниска'', своевременно попита ФАКТИ.
''Да, разбира се. Ако ние имахме местен добив, както Румъния примерно на газ, това означава 30% по-ниска цена. Представете си как би рефлектирало това на икономиката и изобщо като цяло. В момента да се правят препратки и аналогии между България и Румъния не е особено коректно'', отговори Начев на поставения от ФАКТИ въпрос.
''До известна степен има и политически нюанс, видите ли ние правим всичко възможно нещата да бъдат облекчени за крайния потребител, фактите обаче са такива. Това показва, че ние трябва да вървим в посока на диверсификация на доставкитe'', добави пред ФАКТИ.