Отидете към основна версия

15 801 26

Р. Славянова, брокер, пред ФАКТИ: Нямам случай с отстъпка от 1000 евро/кв.м.

  • апартаментгейт-
  • радост славянова-
  • брокер-
  • продажби-
  • наеми

Тенденцията е младите хора да търсят имот в селата около София

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

С решението на КПКОНПИ, че няма конфликт на интереси във всички казуси около „Апартаментгейт“ - на Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов, Валери Симеонов, Елена Йончева, бившият зам.- министър на спорта Ваня Колева и на енергетиката Красимир Първанов, темата се завърна в дневния ред. Това, че според проверката на точно тази институция няма никакъв проблем, не е новина. Усещането за нередности обаче остава. В тази връзка с коментар по тази и други имотни теми от ФАКТИ потърсихме за коментар Радослава Славянова, брокер с над 10-годишен опит, основател на компанията "Успех Недвижими Имоти".

- Г-жо Славянова, в своята практика имате ли и чувала ли сте за сделки на фирма „Артекс“ на цени около 580 евро кв/м в кв. „Изток“, каквато се оказа, че са сключили Вежди Рашидов и Цецка Цачева? Цените за другите популярни политици от „Апартаментгейт“ също не бяха много по-различни.

- За случаите, които визирате, научих от новинарски емисии в българските медии. Доколкото знам към момента тече и проверка от съответните държавни органи, имаща за цел да изясни наличие или липса на на злоупотреби. Относно обявените цени, скандализирали обществото, както знаете в България пазарът е свободен. Реално две страни - купувач и продавач, биха могли да се споразумеят при взаимоизгодни условия и въпреки пазарните стойности към момента на сделката. В моята професионална практика не се е случвало да работя с конкретната компания.

- Какви са средните продажни цени за квартал "Изток" и как повлия скандалът, доколкото знам цените са се повишили още повече?

- Квартал "Изток" винаги е бил предпочитан квартал поради редица фактори, определящи търсенето в даден район. В момента цените там започват от 1500 евро/кв.м. за и стигат до 2000 евро/кв.м. за ново луксозно строителство. Разбира се и тук важи правилото, че при по-големите жилища цената за кв.м. е по-ниска, и обратно - при малките жилища цената на кв.м. е по-висока, поради тяхната бърза ликвидност и висока доходност.

- В своята практика имате ли или знаете ли за случай, в който при преговори за апартамент цената да е намалена с 1000 евро кв./м.?

- Случвало ми се е цената на апартамент да бъде намалена при преговори с 1000 евро, но не с толкова на квадратен метър. Както споменах, пазарът е свободен и в преговорите могат да се използват различни тактики- това може да бъде например предложение за бартер и т.н. Важното е условията по сделката да удоволетворяват и двете страни.

- След целия шум около случая, има ли някаква промяна в нормативната уредба или жилищата продължават масово да се изповядват на данъчна оценка, а не на реалната стойност на сделката?

- Изповядването на сделката е ключовия момент в придобиването на недвижим имот и моментът, в който страните полагат своите подписи, че се съгласяват с условията по сделката. Вариантът, в който страните биват максимално защитени, е да обяват реалните договорки помежду си. Така при възникнал проблем ще могат да потърсят отговорност от виновната страна в пълен размер. Грижа се моите клиенти да бъдат максимално защитени, затова нямам такива случаи. Реално договорките между купувач и продавач в търговията се уповават на свободната им воля.

- Около имотите има най-различни начини за финансови нередности, които никой не следи. Предполагам имате наблюдения върху това каква част от наемодателите официализират тази си дейност и подават декларация за приходите. Каква е ролята на брокера във всички тези процеси? Той е сякаш нещо като мълчалив съучастник.

- Съучастник е неудачно определение дори в контекста на медиаторската роля, която брокерът на недвижими имоти изпълнява за своите клиенти. Неговите професионални ангажименти започват с предварителен разговор с клиента - възможности, нужди и изисквания, оформяне параметрите на желаната сделка в посреднически договор и завършват с изготвяне на приемо-предавателен протокол за въвод в имота, обект на вече финализираната сделка. Всички произтичащи действия преди и след този процес не биха могли да бъдат негова отговорност, както морална така и законова.

- Промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари предвижда брокерите да правят проверка на клиентите си при покупко-продажби, както и когато биват отдавани скъпи имоти с месечен наем над 10 хиляди евро. Информацията след това ще бъде предоставяна на ДАНС. Вие как гледате на подобна инициатива?

- Смятам, че има институции които да извършват подобен тип проверки. Физически е невъзможно брокерът да поеме и тази функция. Така или иначе и към момента купувачът при сделка декларира произход на средствата си пред нотариус.

- Още една имотна тема, която е арена на манипулации, без брокерите да имат директно участие в процеса, е отдаването на общински жилища на хора, които определено не са крайно нуждаещи се. Имате ли наблюдения по нея?

- Това е въпрос, който би трябвало да бъде отправен към имащите законово право да управляват този тип недвижима собственост.

- Няма как разговор с брокер да не мине и без по-злободневния въпрос за тенденциите при продажбите и наемите на имоти. Какви са те през тази година?

- И тази година пазарът на недвижими имоти се развива благоприятно. Тенденцията се базира до голяма степен и от задържащите се ниски лихви по кредитите. Наблюдава се един сравнително стабилен пазар с плавен растеж. Покупателната способност остава завишена. Разбира се най- динамичен и активен е пазарът на жилищни имоти. Най-търсени остават двустайните апартаменти.

Цените на наемите пък се определят от нарастващия брой столичани, търсенето в София е много активно. В този сектор се наблюдава лека сезонност- периодът за смяна на жилището или за наемане на ново жилище започва през септември.

- Продължават ли да са атрактивни традиционните южни и югоизточни райони, въпреки презастрояването на голяма част от тях? И поради това хората не търсят ли все повече имоти около София, а не в самия град?

- Тези райони са предпочитани заради новото строителство и поради по-голямото предлагане са възможни по-конкуренти цени. Да, наблюдава се търсене и на къщи в периферията на София и ми прави впечатление, че младите хора са тези които търсят спокойствието и тишината на близките села. Една тенденция, която тепърва ще набира скорост.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 25 гласа.

Свързани новини