В последните дни сделката за F-16 отново е активно обсъждана в обществено-политическия живот на страната. Както и досега, сделката за американските самолети, продължава да има свои поддръжници и такива, които постоянно търсят различни доводи срещу нея. Полк. Димитър Стоянов, който е главен секретар на президента Румен Радев, вчера заяви, че договореният боен комплект не е пълен. Дни преди това Стоянов констатира, че България купува самолет, който е със способности от 1913г. От ФАКТИ не останахме безразлични към темата за модернизацията на Военновъздушните сили на България и поради това потърсихме за коментар бившия военен министър Велизар Шаламанов.
Относно критиките на полк. Димитър Стоянов, главен секретар на президента, бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов отговори така: ''Мисля, че в този етап на развитие на процеса, най-малко е работа на главния секретар на президента да говори по тези въпрос. Още повече, че в крайна сметка са дефинирани едни изисквания, които във видимата им част - срок за доставка, цена и начин на плащане, изглежда са били насочени към това да елиминират доставката на нов F-16''.
''Много добре, че правителството, а надявам се и парламентът, ще приеме промяна в тази параметри, за да може да придобием този самолет, който е изключително важен за трансформацията на Военновъздушните сили и на армията като цяло. Що се отнася до конкретиката, тя ще стане ясна постепенно, но аз не виждам нищо притеснително в комплекта въоръжение, защото наистина самолетът ще бъде усвояван стъпка по стъпка. Въоръжението, което сега е отложено, ще бъде доставено по-късно и то на много по-добра цена, защото вече ще имаме изградени много тесни отношения с Военновъздушните сили на САЩ'', довери за ФАКТИ майор Шаламанов.
''Освен това в рамките на НАТО има механизми, чрез Агенцията за придобиване и поддръжка да бъдат извършвани доставки на всякакъв вид резервни части и въоръжение за самолети F-16, които са масово в НАТО на изключително изгодни цени и се избягват всякакви други затруднения, които могат да възникнат на двустранна основа'', допълни Велизар Шаламанов.
''В началото са поставени параметрите за 1.8 млрд., за две години да се получат самолетите и плащането да е разсрочено. Хората, които са заложили тези изисквания, според мен ясно са съзнавали, че при тези изисквания нов F-16 не може да бъде придобит. Това прави нещата да изглеждат не добре. Сега, когато наистина политическата воля, и на правителството, и на парламента, е в състояние да преодолее този заложен капан, да се говори за такива подробности свързани с комплекта, не е най-доброто'', заяви още бившият военен министър.
Министерски съвет прие днес актуализация в държавния бюджет, а целта на това упражнение е да се осигури възможност за придобиване на новите ни самолети. Предстои Народното събрание да ратифицира на сделката. Оптимист ли е офицер Шаламанов за успешния завършек на процеса по придобиване на осемте изтребителя F-16 Block 70?
''Да, оптимист съм, защото след доста дълго забавяне, вече 15 години от членството ни в НАТО, виждам, че има разбиране за важността отбраната. Има разбиране за изключително ключовата роля на придобиването на нов изтребител, с който да започне процесът на подмяна на старата техника доста по-ускорено, с цел съвместимост, реални способности и намаляване на разходите за поддръжка на техника, която има много ниски способности. Именно поради това, веднага след ратификация и старт на изпълнението на този договор, трябва много по-сериозно да бъде поработено над цялостния пакет за Военновъздушните ни сили. Това означава още осем самолета, необходимото въоръжение, нови радари, нови зенитно-ракетни комплекси и усъвършенстване на системите за управление и логистика, тъй като те коренно се различават от системата, по която е поддържана съветската техника'', добави той.