Отидете към основна версия

13 030 31

Етническа украинка пред ФАКТИ: Украйна има нужда от реформи

  • украйна-
  • избори-
  • парламентарни-
  • зеленски-
  • слуга на народа-
  • победители-
  • русия-
  • отношения

Русия никога няма да приеме Украйна като независима държава

Снимка: Фейсбук
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

След като преди няколко месеца спечели президентски избори, вече настоящият президент на Украйна Володимир Зеленски успя с харизмата си и доверието, което в момента имат украинците у него, да допринесе за успеха на своята партия ''Слуга на народа'' и на парламентарните избори, които се проведоха завчера в Украйна. Окончателни резултати все още няма, но спокойно може да се каже, че партията на Зеленски ''Слуга на народа'' ще спечели. По този повод от ФАКТИ разговаряхме с етническата украинка Олена Шопова, която живее в България. Тя коментира пред нашата медия задаващата се абсолютна смяна на досегашната политическа конюктура в Украйна.

- Като че ли победата на Володимир Зеленски е очаквана. Вие живеете в България и сте страничен наблюдател на случващото се, според Вас с какво Володимир Зеленски успя да спечели голяма част от украинците, и на президентските избори преди няколко месеца, и на провелите се завчера парламентарни избори в Украйна?

- Първо с това, че населението на Украйна абсолютно не е доволно от предишното управление. Хората имат много големи претенции към предишния президент Петро Порошенко и реториката на новия президент беше направена точно срещу него. Той проведе предизборната си кампания така, че да покаже всички кусури на предишното управление. Така и не случилите се реформи, корупционните скандали. Петро Порошенко спечели изборите през 2014 година с това, че обеща на народа си да спре войната в Украйна - това също не се случи. Основно това са причините.

- Кои са най-големите проблеми пред Украйна във вътрешен план? Тези, с които новата власт трябва да се заеме още от първия си работен ден?

- Това са реформите. Реформата в здравеопазването, реформата в социалното осигуряване, пенсионна реформа. Става въпрос за това, че Украйна всъщност трябва да премине от солидарна система на пенсионно обезпечение към такава, каквато е в България, а именно допълнителното задължително пенсионно осигуряване. След това да се направи реформа, която да позволи на хората да продават земя, това са нещата, които трябва да се случат. Икономически реформи също, а това пак е нещо, което не сме получили от предишното правителство на Украйна.

- Що се касае до посоките, по които той върви във външнополитически план, забелязва се една диалогичност с Руската федерация. Правилно ли подхожда Зеленски към Русия според Вас?

- Аз не забелязвам такива неща. Володимир Зеленски излезе с реториката на предишния президент, той сега декларира, че войната трябва да спре, но териториално Украйна трябва да запази своята цялостност. Трябва да се върнем Крим в Украйна, трябва да се спре войната в Донбас и да се върнат тези територии. Например онзи ден са загинали още двама човека, както и двама ранени има на територията на Украйна. Това е неговата реторика всъщност, а това, което се декларира от негово име, но от други хора, не бих казала, че това е неговото мнение. Все пак обаче не съм на територията на Украйна и не мога да заема категорична позиция. Засега обаче това, което чувам от него, и при срещата с Макрон, и при срещата с Ангела Меркел - няма такова нещо.

- Аз визирам това, че е провел телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, а при Порошенко това беше много, много по-трудно. Отношенията бяха много по-хладни.

- Ние всъщност не знаем нищо по същество за този разговор. Никой не го е коментирал, нито от украинската страна, нито от руската страна. Коментирали са го само с две изречения, а именно, че такъв разговор е имало, темата се спомена. Какво е постигнато обаче с този разговор - никой не знае.

- Абстрахирайки се от това кой е на власт в Украйна, възможни ли са за страната едни нормални съседски и най-вече равнопоставени отношения с Руската федерация?

- Не. Това е невъзможно. Това е невъзможно и то не от страната на Украйна, а от страната на Русия. Русия никога няма да приеме Украйна като независима държава. Ако Украйна иска да оцелее като народ, тя трябва да е сателит на Русия и само тогава Русия ще разреши съществуването на Украйна, това е през руската призма. С времето това обаче ще се размие и ние ще загубим своята национална идентичност.

- В тази връзка оптимистично настроена ли сте, че държавният глава на Украйна ще води страната по нейния логичен и естествен път, а именно към членство в НАТО и Европейския съюз?

- Да, оптимист съм в това отношение. Разбирам моите сънародници, които не поддържат Володимир Зеленски. Аз искам да отбележа, че Володимир Зеленски не е моят президент. Не бих гласувала никога за него. Аз смятам, че аматьори от сорта на Доналд Тръмп и Володимир Зеленски - нямат място в политиката. Все пак ако ги сравним с Роналд Рейгън, той е имал голямо политическо минало преди да стане президент. Искам обаче и да отбележа, че Володимир Зеленски спечели едни абсолютно демократични избори в Украйна и това ми дава надежда, че украинското общество е израснало като такова, като самосъзнание и нация. Според мен, ако не харесаме този президент - ще си изберем пак нов.

- Вие споменахте за някои неизпълнени обещания на Петро Порошенко. Все пак обаче спадът в доверието към неговата партия ''Европейска солидарност'' е наистина много голям. Те имат под 9% подкрепа към момента?

- Според мен най-голямата причина за отдръпването на избирателите от него и неговата партия, са тези икономически, корупционни, политически скандали. Това, което се е случило в Украйна, и към Порошенко, и към хора, които са близки до него.

- Изненадва ли Ви това, че проруската партия ''Опозиционна платформа'' към момента се позиционира на второ място след ''Слуга на народа'' на Зеленски?

- Да, това ме изненадва. Аз очаквах някъде 6-8% за тях, но не и да спечелят 13%. Според мен това е много и това са хора, които са от източните региони на Украйна, като например Донецк и Луганск. Също и пенсионери. Това е една партия, която декларира популистки лозунги насочени към социално слаби хора.

- Тоест е олицетворение на тези партии в Европа, които са подкрепяни от Кремъл?

- Да. Типично леви партии. Казват на хората, че ще им дадат ниски тарифи. Казват им, че ще им подсигурят това, пък ще подсигурят за тях и онова.

- Анализатори сочат партия ''Глас'' на Святослав Вакарчук като най-естествен и логичен партньор на победителите от ''Слуга на народа''. Така ли е според Вас?

- Моята прогноза е, че в коалицията ще участват партия ''Отечество'' на Юлия Тимошенко и ''Глас'' на Святослав Вакарчук. Те са естествени съюзници. ''Слуга на народа'' и ''Глас'', ако прочетем програмата на едната и другата партия, ще разберем, че те имат много допирни точки. Абсолютно са идентични, с някакви разлики в предприемането на действия и срокове за реформите. Доколкото ''Отечество''.. Юлия Тимошенко и Петро Порошенко са врагове още от 2004 година. Тези двамата не могат да се понасят и не могат да работят заедно. Юлия Тимошенко винаги е смятала Петро Порошенко за свой конкурент в политиката. Според мен тя ще направи коалиция с партията на Зеленски точно поради тази причина.

- Излезе информация, че Володимир Зеленски ще заложи на технократи в правителството, тоест на хора, които са по-скоро експерти, а не толкова политически фигури. Смятате ли, че това би бил удачен подход?

- Според мен да, защото ако разгледаме състава на тези партии, които влизат в парламента, и на ''Глас'', и на ''Отечество'', и на ''Слуга на народа'' - там има много експерти от най-различни сфери. Лично на мен това ми дава голяма надежда.

- За финал една прогноза, предположение от Ваша страна. Ще оправдае ли доверието, което получава партията на Зеленски ''Слуга на народа'', както и самият Зеленски в лично качество, тъй като той е основният фактор за пробива на тази партия?

- Аз очаквам той да оправдае моите лични надежди, но ако съм честна и обобщя за Украйна като цяло, то мисля, че не. Няма да оправдае това, което са очаквали от него. Защо? Защото ние очакваме всичко да ни е лесно, като в България. Ако разгледаме най-оптимистичния сценарий, а именно той да е човек направил всичко по силите си при това болшинство в парламента, прави реформи, прави всичко за своята страна, то ефекта от тези реформи ние ще го усетим след 3-5 години. Всъщност обаче неговото президентство тогава ще свърши и хората ще мрънкат, че е трудно, тарифите са много високи, цените са много високи, заплатите са много малко, но ние хората от бизнеса, по-младите хора, разбираме, че няма нещо за без пари, както и че нещата не стават без жертви.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 14 гласа.

Свързани новини