Гласувайте, за да не оставяте някой друг да определя бъдещето ви, гласувайте за най-подготвената личност, гласувайте за промяна - от една страна, от друга - гласувайте за продължаване на успешната работа и реализиране на вече започнатите проекти. Това бяха част от призивите, отправени от политиците към избирателите (общо 6 227 901 души с право на глас или със 136 000 по-малко, отколкото на предишните местни избори през 2015-а). Средно около 40 процента - на толкова възлезе избирателната активност с малки изключения (над 50 на сто в Благоевград) на фона на над 53 процента преди четири години.
Според първите данни от екзит половете в София балотажът е неизбежен - Йорданка Фандъкова от ГЕРБ води с между 32,8 и 35,4 процента според проучванията на различните социологически агенции, Мая Манолова, независимата кандидатка, подкрепена от БСП, има между 23,1 и 26,2 процента. На следващите места са Борислав Игнатов от "Демократична България" с около 15 процента и на малко отстояние от него - независимят кандидат Борис Бонев с между 10 и 13 на сто прогнозни резултати. Това е една от най-големите интриги, посочиха социолозите, според някои от които преднината на Фандъкова е убедителна, а според други - балотажът може да се окаже непредсказуем, ако опонентите на сегашната кметица обединят привържениците си. Що се отнася до Столичния общински съвет, ГЕРБ запазва мнозинството си - с над 30 процента, а БСП и "Демократична България" имат много сходни предварителни резултати - по около 19 на сто.
Балотажи се очертават и в редица други градове, относително ясно за момента е къде най-вероятно няма да се наложи второ отиване до урните: в Бургас, където Димитър Николов от ГЕРБ има според екзит половете 64 процента, и в Кърджали, където засега резултатът на Хасан Азис от ДПС е 49,9 процента, по информация от "Галъп". Една от изненадите, както отбелязват социолозите, е в Пловдив, където Здравко Димитров, кандидатът на ГЕРБ, е постигнал 33,5 процента, а второто място е заето от Дани Каназирева, кандидатка на коалиция "Съюз за Пловдив" с 20,8 процента по данни на "Алфа Рисърч". Същата социологическа агенция дава 49,5 процента на досегашния кмет на Варна Иван Портних от ГЕРБ, но не изключва непременно варианта балотаж, без да е ясно отсега кой би бил конкурентът на Портних. Предварителните резултати от Русе отреждат първа позиция на Пенчо Милков от БСП, втора - на Диана Иванова от ГЕРБ с 26,1 на сто. В Плевен най-много гласове - според екзит половете - има Георги Спартански, издигнат от инициативен комитет: 43,4 процента, на второ място е Мирослав Петров от ГЕРБ с 29,2 на сто.
В коментара си за известните до момента резултати политологът Даниел Смилов заяви: "Има ерозия в подкрепата за ГЕРБ в някои градове, но БСП е в слаба кондиция". Политологът Васил Гарнизов обобщи: "Статуквото е одраскано, има капки кръв във водата, но недостатъчно да настървят акулите, които да разкусат Борисов". Сходен е и коментарът на политолога Харалан Александров: "Политическата хегемония на ГЕРБ е сериозно предизвикана. Има начало на промяна, но тя не е революционна". "ГЕРБ потвърди своята доминираща роля в България, но понесе много тежки удари", каза социологът Андрей Райчев, според когото и дума не може да става за политическа криза, която следва от това. И политологът Огнян Минчев не прогнозира политическа криза, неговото мнение е "Тези избори затвърждават политическото статукво, но го затвърждават като статукво, което страда от липса на алтернатива. А липсата на алтератива води към застой".
Партиите и коалициите, получили регистрация за участие в местните избори, бяха 66, кандидатите - общо 36 251 души. Кандидатът за кмет е избран на първи тур, ако за него са гласували над 50 процента от подалите своя вот. Ако никой от участниците не е събрал такава подкрепа, се провежда втори тур между двамата кандидати с най-много гласове. Балотажът е на трети ноември, седмица след първия тур.