Първият тур на местните избори в България премина, а изненадите в него не бяха особено много. Най-приятната такава бе подценяваният в хода на предизборната кампания Борис Бонев (Спаси София), кандидат-кмет на столицата, който остана 4-и след Йорданка Фандъкова (1), Мая Манолова (2) и арх. Борислав Игнатов (3). Бонев бе обвинен за виновник от някои симпатизанти на ''Демократична България'', че заради него резултатът на техния кандидат арх. Борислав Игнатов не е бил достатъчно добър. По тази тема, за поредните брожения сред демократично и дясно настроените избиралите в София, а и за предстоящия балотаж в столицата, от ФАКТИ разговаряхме с бившия зам.-председател на ДПС (днес политически анализатор) Осман Октай.
Относно упреците към Борис Бонев от ''Спаси София'', Осман Октай заяви следното пред ФАКТИ: ''Моят прочит на ситуацията е съвсем различен от това, което коментират анализатори, социолози и политолози, че едва ли не младият кандидат Борис Бонев е разцепил десницата. Напротив! Той събра гласовете на младежите, които по време на началото на прехода след 89-а година бяха на раменете на своите родители по време на големите протести в София. Въпросните младежи тогава бяха деца. Всъщност, отчаянието на поколението, което протестираше през 90-а, 91-а, 92-а година, доведе и до разочарование от лидерите на т.нар. десница - СДС, по-късно ОДС и т.н. Всичко това се отрази на мнението и на техните деца, които бяха на раменете на тези протестиращи родители. Днес те са активната част, между 30 и 35-годишна възраст, като именно това поколение гласува за независимия кандидат Борис Бонев. Той обра тези гласове, което е много позитивно и положително. Откакто се създаде ''Да, България'' и обединената десница, казах, че колкото и да уважавам позициите на ген. Атанасов и на Христо Иванов през годините, всички ние, които сме участвали под една или друга форма в т.нар. статукво на проваления преход, носим негативите, както и евентуалните позитиви от нашите публични позиции.''
За важността на партийността, която Христо Иванов изтъкна на брифинга след първия тур на изборите, от което се подразбра, че утвърждаването на ''Демократична България'' в политическото пространство е по-важно за лидерите на обединението, отколкото разбиването на модела на статуквото с един общ кандидат, какъвто можеше да бъде Борис Бонев, Осман Октай заяви:
''Винаги, когато си се провалил, можеш с много думи да опиташ да се оправдаеш, измъквайки се с такива повърхностни разсъждения и анализи. В дълбочина трябва да се знае, че гражданите, обществото и особено демократичните десни избиратели, никога не забравят разочарованията и предателствата, които са преживели през тези години. Какво имам предвид? Христо Иванов беше в коалиция с Бойко Борисов и ГЕРБ, беше техен министър. Каквато и позиция да е имал впоследствие, той е участник в това политическо пространство, което днес отрича. Генерал Атанасов също. Той бе шеф на Комисията за национална сигурност и коалиционен партньор на ГЕРБ като член на Реформаторския блок. Каквото и да говорят днес за съдебната реформа, въпреки че са прави, те са били съучастници. Ще дам пример и със себе си, за да не не обидя никого. Каквото и да говоря за ДПС днес, след като се разграничих от модела ''Доган'', аз като основател на Движението за права и свободи, 11 години зам.-председател на партията и председател на предизборния щаб толкова години, аз също нося от негативите на ДПС. Затова винаги съм казвал, че такива като нас, участвали в провалени политически проекти, нямат моралното право да претендират, че са се поправили, че са изчистени, ''изкъпани'', променени, преобразени и осъзнати политици.
Поради това, говорейки за моето разочарование от формацията ''Демократична България'', от двамата съпредседателите с участието и на ''Зелените'', аз още тогава в разговорите си със самите тях, с хора около Костов и със самия Костов, казах, че непременно те трябва да се изтеглят и дадат път на такива млади хора, които са били на раменете на тези демократи, които протестираха из софийските улици, а впоследствие са били разочаровани от СДС, ОДС и т.н. Техните деца един ден ще поемат щафетата. Това се опитвах да им кажа. И ако хора като участниците в ''Спаси София'', хора с капацитета на Бонев и неговия екип, хората около тях, бяха получили щафетата да оглавят лидерството в една такава обединена дясна политическа формация, щяха да имат шанс. А не днес да се гърчат всички автентични десни избирателите за кого да гласуват и да гласуват ли въобще.''
''Виждате колко много се гърчи и Мая Манолова. Въпреки че като омбудсман събираше овациите на хората. Видяхме вчера в интервюто ѝ, а и в публичните ѝ позиции как се обърква, дистанцирайки се от миналото си. Била ли е в подкрепа на Орешарски, била ли е в подкрепа на Сергей Станишев. Всичко това носи подобни негативи, за които говорих, че има и за дясното политическо пространство. Точно такива негативи носи и самата Българска социалистическа партия, защото тя единствена от източноевропейските държави не позволи да се забрани комунистическата партия в България, а дори в бившия Съветски съюз и Русия забраниха комунистическата партия. Нещо повече, във всички източноевропейски държави - Полша, Чехия, Унгария и така нататък, навсякъде има социалдемократически формации, които се отрекоха от бившите комунистически партии. БСП, докато не се дистанцира, докато се бие в гърдите, че е наследница на 100-годишната БКП с всичките негативи на тази партия, няма как да привлече симпатиите на това младо поколение и да стане алтернатива.
Затова в случая е много труден балотажът. Въпреки че отричат модела ''ГЕРБ'', въпреки че отричат модела на управление на Фандъкова в София, избирателите в София са поставени в трудна ситуация. Или с отвращение трябва да отидат да гласуват за Мая Манолова, или въобще да не отидат. По-скоро мисля, че няма да гласуват за Фандъкова, а малка част от тях може би ще отидат с отвращение, както казваше Костов навремето, да гласуват за Мая Манолова, участвайки в гласуването за районните кметове'', добави той.
Прогнозата на Осман Октай за предстоящия в неделя балотаж за кметския стол в София между настоящата кметица Йорданка Фандъкова и ''бившата'' социалистка и доскорошен омбудсман Мая Манолова:
''Ако има висок процент наказателен вот, висока избирателна активност, има шансове за Мая Манолова. Но при този тотален контрол върху медии, върху властта, върху всички институционални възможности, пък и фирми, много е малък шансът Мая Манолова да има предимство на балотажа. По-скоро очаквам да има много ниска избирателна активност. Шансът ѝ е в това, че има много балотажи за районни кметове в София между кандидати на ''Демократична България'' и ГЕРБ. Тези избиратели, както и аз например непременно ще отида да гласувам в неделя само заради районния кмет, като в последния момент ще трябва да реша дали изобщо да гласувам за кандидат-кмет на София (на балотаж), или пък ще избера по-малкото зло като наказателен вот. Дори човек с моя опит е колеблив в тази ситуация.''
В обобщение, политическият анализатор Осман Октай заяви: ''Най-хубавото и единствено положително нещо, което се случи на тези местни избори, върху което все още никой не прави най-сериозния анализ, е това, че има пробуждане на онова поколение, което опозна Европа, знае какво е демокрация, знае как се печелят позиции и най-важното е, че тези младежи около проекта ''Спаси София'' и Бонев, бяха активни. Дай боже да се развие тази вълна от тези млади хора. Да поемат щафетата за реализация на нови, европейски политически проекти. Според мен беше голяма грешка, че ген. Атанас Атанасов и Христо Иванов приеха среща с Фандъкова. А тя след това да се опитва да се обяснява днес по всички медии, че не са говорили за балотажа, а са говорили за програмата. Чакай сега, не си спечелила още, за да говориш за управление и програма. Всичко това е толкова фалшиво и грозно, подценяващо особено софийските избиратели, че заслужава да получи огромен наказателен вот. Само за това.
От друга страна, ако бях на мястото на ръководителите на ''Демократична България'', то ако не сега, но следващата седмица да си подадат оставките и да носят политическа отговорност. Давам един пример! Северна Македония не беше поканена на преговори за членство в Европейския съюз, Заев веднага си подаде оставката заради това и като европейски политик каза, че е демократ, европеец и отива на предсрочни избори. А нашите ръководители, които имат претенции, че са европейци и демократи, не постъпват по този начин. Държат се като всички останали от статуквото в България. С такова лично поведение, ти на всяка цена да се докопаш до някаква далавера, не можеш да излъжеш избирателите. Аз познавам Атанасов още от времето, когато беше прокурор в Исперих, по-малко познавам Христо Иванов, но тези хора нямат моралното право да претендират за автентичния десен вот и за пореден път да разочароват хората, които и без това са разочаровани от бивши ръководители на СДС, ОДС и т.н.''