Отидете към основна версия

2 465 18

Страданията на хората в Идлиб

  • идлиб-
  • сирия-
  • асад-
  • бунтовници

Идлиб е последният бастион, който е под контрола на бунтовници и екстремисти

Снимка: БГНЕС/EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Здравей, Земя! Това сме ние, децата от Идлиб, Русия тъкмо ни убива" - с този настоятелен апел младата сирийка Мерна Алхасан се обърна към света през Туитър. Алхасан живее в град Идлиб и от седмици насам информира с кратки съобщения за положението в района. "Хората от региона Идлиб бягат. Някои изоставят всичко, което имат - искат час по-скоро да се махнат", разказва във видео една млада жена. С мобилния си телефон младата видео-журналистка разпраща кадри от Идлиб, каквито светът не е виждал често. Натоварени догоре автомобили в плътни редици, които се готвят да напуснат региона в посока север. Хора, които демонстрират срещу Асад и Русия.

Интензивна офанзива

Преди седмица сирийският режим с подкрепата на руските ВВС започна нова офанзива в региона Идлиб. Това е последният бастион, който е под контрола на бунтовници и екстремисти - и сирийският властник Асад иска да им го отнеме. От атаките са засегнати най-вече областите около град Маарат ал-Нуман. Там е разположена важната магистрала М5, която минава от Дамаск към Алепо и стига до турската граница. Именно по този маршрут се опитват да избягат хората, насочили се към турската граница. "Разбрахме, че много хора, тръгнали да бягат на север, са били нападнати и по време на бягството им - и с бомби, но и с целенасочен обстрел от страна на проасадските милиции", казва Тил Кюстер, координатор за Сирия в помощната организация Medico International.

Руските военни обосновават офанзивата в региона с това, че намиращите се в него екстремисти са отказали да го напуснат. В Маарат ал-Нуман властва обединението Тахрир ал-Шам, произлязло от сирийския клон на Ал Кайда. Околните региони са под контрола на подкрепяните от Турция бунтовници. "Турция навярно би могла да спре проливането на кръв", пише в един туит Марна Алхасан. Но Турция не полага усилия да защити хората в Идлиб, а същевременно се опасява, че кървавата баня на едно толкова голямо сирийско-руско нападение би довело до нов приток на бежанци. Ердоган вече предупреди Европа за това, но Турция така и не се е впуснала да окаже помощ на хората в Идлиб.

Потърпевши са и цивилни граждани

Асад нарича офанзивата "голямата решителна битка". И правителствените войски не правят разлика дали насреща им е екстремист или цивилен гражданин. Обект на бомбардировките са болници, служби за първа помощ, пазари. Междувременно около 100 болници в района са били бомбардирани целенасочено, разказва Кюстер. Все още има болници, които функционират, както и утвърдена през годините спомагателна структура, която получава подкрепата на ООН. "Но докъдето стига погледът, местните структури са претоварени."

По данни на Обединените нации, само миналия петък почти 20 000 души са напуснали провинцията, общо от началото на офанзивата към 70 000 са напуснали домовете си. Обсадените в Идлиб са общо три милиона души. Местните пекарни получават брашно от хуманитарната организация "Велтхунгерхилфе", за да могат да пекат хляб, казва представителят на организацията Дирк Хегманс. "Още се справяме", допълва той. Но не се знае докога.

Помощите не стигат

Милиони сирийци в цялата страна са зависими от хуманитарните помощи. Но Китай и Русия игнорират проблема - миналата седмица те се възползваха от правото си на вето и така попречиха на продължаването и разширяването на съществуващите помощни програми на ООН. Германия, Белгия и Кувейт представиха проект, който предвиждаше удължаване на помощните програми с една година и отварянето на нов, пети граничен пункт за доставките. Руския иска да сведе граничните пунктове до два, а помощната програма да бъде удължена само с шест месеца. Както се твърди от руска страна - хуманитарното положение се било подобрило.

За това обаче не може да става и дума, както се вижда в случая с Идлиб. Данните сочат, че вече над сто души са загинали при нападенията от последните дни. Доклад на ООН констатира, че хуманитарното положение в Сирия като цяло се е влошило през 2019-а в сравнение с предишната година. Затова Хегманс се надява, че все пак ще бъде намерена компромисна формула, с която да могат да бъдат убедени Русия и Китай.

Сирийците се чувстват изоставени

С посредничеството на Турция и Русия през септември 2018-а година всъщност бе договорено примирие, но правителството започна още през април офанзивата си към Идлиб, която от началото на декември е още по-интензивна. Затова младата видео-журналистка Мерна Алхасан призовава със своите клипове хората в Сирия да си помагат взаимно. "Помощ отвън не може да се очаква, нашите апели към света остават нечути."

И други сирийци усещат нещата така, споделя Тил Кюстер. "Хората забелязват, че Европа не бърза да им се притече на помощ и че няма да им даде сигурност", казва той. Те се чувстват изоставени.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 5 гласа.

Свързани новини

  • Тръмп призова убийствата да спрат

    Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова Русия, Сирия и Иран да спрат да убиват цивилни в сирийската провинция Идлиб и приветства Турция, която, по дум ...
    27.12.2019
    2 103
    13