Отидете към основна версия

4 112 30

Руският газ вече ще стига до България през Турция

  • газпром-
  • газ-
  • турски поток

От 1 януари 2020 г. България вече няма да използва пътищата за доставка през Украйна и Румъния

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

С пускането на газопровода „Турски поток“ от 1 януари 2020 руският природен газ вече ще стига до България през Турция. С това София може да разгневи Вашингтон, коментират немскоезичните издания.

С “Турски поток” правителството в София рискува да разгневи Вашингтон - така коментират германските медии новината, че от 1 януари 2020 г. България ще получава природен газ от Русия през Турция и вече няма да използва пътищата за доставка през Украйна и Румъния.

35 милиона евро икономии за България

В понеделник министърката на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че е постигнато споразумение с руския концерн “Газпром” и в бъдеще руският газ ще бъде доставян до газов хъб на границата с Турция. Това ще спести на България транзитни такси в размер на 35 милиона евро годишно, които до този момент държавата е плащала на Румъния. По този начин цената на газа в България би могла да се понижи с 5 процента, цитира думите на Теменужка Петкова вестник “Ди Цайт”.

“Турски поток” ще влезе в експлоатация през януари и ще снабдява Турция и Европа с руски природен газ през Черно море, заобикаляйки по този начин Украйна. Според плановете, газопроводът ще доставя около 2,9 милиарда кубически метра газ годишно в България, което ще покрива почти изцяло нуждите на страната, посочва по същата тема агенция Ройтерс.

По думите на изпълнителния директор на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов, България е изградила 11-километрова връзка между националната си газопреносна мрежа и руския газопровод “Турски поток” на границата с Турция и е в готовност да поеме притока на газ. Проектът “Турски поток” се състои от 2 газопровода, всеки с годишен капацитет от 15,75 милиарда кубични метра. Първата част на тръбопровода свързва Русия и Турция, а втората част продължава от България към страни като Сърбия и Унгария.

София се опитва да намали зависимостта си

Досега България получаваше руски газ през тръби, преминаващи през Украйна и Румъния, а целта на новия газопровод е да се заобиколи именно Трансбалканския маршрут. Изданието “NTV” обяснява, че "Турски поток", подобно на планирания газопровод "Северен поток 2", предизвиква ожесточени спорове в международен план. "Северен поток 2" предвижда руският газ да бъде транспортиран през Балтийско море до Германия.

Съединените щати наскоро наложиха санкции на всички компании, участващи в някой от двата проекта. Вашингтон оправда наказателните мерки с това, че така защитава интересите на Украйна като транзитна страна.

България обаче има други съображения. Страната беше изпаднала в тежка ситуация преди десет години по време на руско-украинската криза, която доведе до прекъсване на доставките на газ. Българското правителство сега се опитва да намали зависимостта си от руския газ. Миналата пролет България започна изграждането на газопровод, който ще доставя газ от Каспийския регион през Гърция, пише още “NTV”.

Киев и Москва се договориха за нов транзит

Независимо от това, Русия и Украйна успяха да постигнат важно споразумение малко преди края на годината. След изключително трудни преговори двете страни се договориха, че Москва ще продължи да доставя газ за Европа през Украйна поне още пет години. Предишното споразумение за транзит на газ между Русия и Украйна изтече този вторник (31 декември). В ЕС съществуваха опасения, че преговорите между Москва и Киев могат да се провалят и това ще доведе до недостиг на енергия в няколко държави. Около 18 процента от общото потребление на газ в Европейския съюз идва от Русия и преминава именно през Украйна, припомня “NTV”.

Вестник “Ди Цайт” пък посочва, че това е първото споразумение между Украйна и Русия след избухването на конфликта в Източна Украйна преди пет години. Именно поради тази причина изгледите за ново споразумение между Киев и Москва не изглеждаха обещаващи. При преговорите в Берлин обаче се стигна само до общи договорености, а детайлите засега остават недоизяснени.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 9 гласа.

Свързани новини