Отидете към основна версия

12 245 81

„Шпигел”: В България Борисов пише закона

  • бойко борисов-
  • корупция-
  • закон-
  • шпигел

Родината ни е на дъното на европейските класации за корупция и свобода на словото, пише в анализ на изданието

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В България законът е това, което Борисов казва и поръчва. Това пише в свой анализ авторитетното германско издание "Шпигел", озглавен "Дъното на ЕС".

"Законът е това, което Борисов казва и поръчва, понякога по телефон или текстово съобщение"... "За него е важно да не се проявява като автократ, но неговата система няма много общо със същинското върховенство на закона", пише авторът Кено Версек.

Заглавието на материала идва от факта, че "страната ни винаги се нарежда на дъното на европейските класации за корупция и свобода на медиите и не без основание".

"Всяка есен Европейската комисия прави атестация и оценява България и Румъния, като публикува така наречените „доклади за напредъка" на страните в областта на реформите и върховенството на закона. Докладите са част от мониторинга по Механизма за сътрудничество и проверка, на които са подложени България и Румъния, откакто влязоха в ЕС през 2007 г.", започва статията си Версек.

Той пише, че страната ни получи много добри оценки тази година като докладът, публикуван в края на октомври, посочва, че България работи "последователно" в борбата с корупцията и организираната престъпност, казвайки, че "консолидира своята правна и институционална структура".

За първи път Комисията на ЕС също обеща на България евентуално прекратяване на мониторинга. "Това ще премахне едно от последните средства за оказване на натиск от страна на ЕС за влияние върху реформите в страната".В материала пише, че е "озадачаващо" как Европейската комисия стигна до положителната си оценка в доклада.

"Във всеки случай реалността в България е много различна. Премиерът Бойко Борисов е силният човек в страната повече от десетилетие. Формално, ръководи умерено консервативно правителство с проевропейска външна политика. България избягва курс на конфронтация с Брюксел и вербалните атаки срещу ЕС, каквито прави унгарецът Виктор Орбан. Но отвътре „Бат Бойко", бивш офицер от полицията, каратист и бодигард, управлява в по-строг стил", подчертава Версек.

България устойчиво е на последно място в класациите за корупция и свобода на медиите в Европейския съюз, пише "Шпигел". "От март постепенно се изясни, че много български политици, както от управляващите, така и от опозицията, са купили луксозни апартаменти в София на цени под пазарните. Други са злоупотребили с европейските фондове за селски туризъм, като са използвали милионите от Брюксел, за да си направят частни вили", припомня изданието.

"Заради „Апартаментгейт” трима министри и лидер от партията на Борисов ГЕРБ трябваше да подадат оставки. В това число Пламен Георгиев, тогавашният председател на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), който първо си взе отпуск, после беше временно отстранен и накрая преместен на дипломатическа служба в чужбина. Неговата комисия спря разследването на „Апартамент гейт” след няколко седмици. Резултатът: Няма конфликт на интереси или други незаконни действия в който и да е от случаите", пише още Версек, цитиран от bTV.

В материала се добавя, че в страната почти няма независими медии. На корумпираната общественост рядко ѝ се налага да се страхува от корумпирани български политици, предприемачи и държавни служители, защото медийният пазар вече е почти напълно разделен между олигарси, които също контролират политически партии или са близо до тях", пише "Шпигел".

Списанието обръща внимание на скандала с фалита на КТБ. „Шпигел“ припомня, че аферата се разигра по време на Сотир Цацаров като главен прокурор.

Банковият фалит бил пример как прокуратурата не е разгредала и не е решила нито едно разследване и дело за корупция в България.

Сривът на КТБ предизвика най-лошата финансова криза в България след голямата банкова катастрофа в средата на 90-те години на миналия ХХ в. и струва на данъкоплатците равностойността на малко под два милиарда евро. Цацаров трябва да поддържа тесни отношения с един от основните участници във фалита на КТБ - Делиян Пеевски. Политикът не е само един от най-влиятелните медийни предприемачи в България, но и силно противоречив политик.

Фалитът на КТБ е резултат от борбите между олигарсите в България, заключава „Шпигел“.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 65 гласа.

Свързани новини

  • Наглостта на пожарникарския райх

    Властта и прилежащите ѝ медии развиват идеята, че БСП се заигравала с водата и страховете на хората. Това го представят като нещо подло и незаконно. ...
    05.01.2020
    15 596
    67
  • Вервайте му!

    Ако още не сте започнали да подскачате от радост, че живеете в България, направете го. Това следва да е естествената реакция, ако днес в този полурабо ...
    03.01.2020
    22 786
    142
  • Борисов и ГЕРБ вече се нуждаят от "перестройка"

    “Храни кучето и не пипай нищо.” Този ръководен принцип следваха правителствата на Бойко Борисов и за известно време той вършеше работа. В ...
    02.01.2020
    5 683
    17