Отидете към основна версия

7 797 30

Забраната на частните лотарийни игри е удачно решение

  • лотарийни игри-
  • хазарт-
  • пламен димитров-
  • забрана-
  • държава-
  • билетчета

Големите медии ще изгубят много сериозна част от приходите си

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Изненадваща новина – Б. Борисов се бил съгласил с предложението на Валери Симеонов за ликвидирането на частните лотарии. Ако бъде потвърдено и реализирано – това ще е най-важното управленско решение през мандата на сегашното правителство, защото ще предизвика пренасочване и пресъхване на огромни финансови потоци.

Големите медии, най-вече телевизиите, ще изгубят много сериозна част от приходите си и това може да доведе до чувствителна промяна в медийния пейзаж в страната, респективно до преструктуриране на комуникационните канали за политически маркетинг и реклама.

Хазартния бизнес е силно зависим от политическа поддръжка. Както се вижда, без нея приходите на собствениците на лотарии могат да паднат до нула, а с благословията на политиците са огромни за българските мащаби. Само една от двете лотарии на Васил Божков признава официално за годишна печалба от 100 млн. лв., а неофициално вероятно става дума за още по-голяма сума. За сравнение – държавната субсидия за всички партии, взети заедно е под 30 млн. лв.

Темата има морално-философски аспект. Участието в хазартни игри е една от най-разпространените форми на ирационално икономическо поведение. Лотарийни билетчета обикновено си купуват хора от по-ниските социални слоеве без финансова грамотност, които не могат да контролират страстта към порока. Въпросът е има ли право държавата да се намесва в личния живот на тези хора, за да ги предпази от изкушения?

Еднозначен отговор няма. През XIX век например някои балкански държави са забранявали откриването на кръчми и магазини по селата, за да не тласкат селяните към пиянство и ненужни харчове. Но сега сме XXI век и едва ли удачно да имаме такава патерналистична държава. След 1989 г. мислехме, че пазарната икономика ще бъде универсален и справедлив регулатор за финансовите отношения в обществото, но се оказа, че не е точно така. Пазарната икономика върши работа само на хората с рационално икономическо поведение. А те едва ли са повече от 60-65% от населението на днешна България. От друга страна хората, които търкат билетчета, не вредят на своите съграждани с нищо друго освен с лошия си пример.

Така че решението да бъдат забранени частните лотарийни игри, но да бъде оставена държавната, може би е най-удачно. Хем простолюдието ще може да си начеше хазартната краста, хем това няма да е толкова натрапчиво, защото държавните хазартни босове едва ли ще се втурнат толкова ентусиазирано да превземат прайм-тайма на телевизиите, както го прави Васил Божков. Друг е въпросът, че печалбата от държавния хазарт се насочват предимно за подпомагане на частни спортни клубове, което е пълен абсурд – няма никаква връзка между хазарта и спорта.

Автор: Пламен Димитров

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 25 гласа.

Свързани новини