Отидете към основна версия

8 494 13

Лотарията: как стоят нещата в Германия?

  • германия-
  • лотария-
  • тото-
  • монопол-
  • пари-
  • хазарт-
  • печалба

Кой държи монопола над тотото?

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В Германия през 2018 в хазарта - лотарии, спортни залагания и казина - са реализирани приходи в размер на 13,9 милиарда евро. Черният пазар в този бранш е огромен. Една пета от този оборот е реализиран в нелегални казина и игри, посочва "Зюддойче Цайтунг". Само нелегалните онлайн-казина реализират приходи в размер на близо 2 милиарда евро годишно. Това скоро ще се промени: от средата на 2021 година онлайн-хазартът ще бъде позволен, добавя изданието. Той обаче ще бъде строго регулиран от държавата. За тази цел ще бъде създадена нова контролна институция. Така например тя ще следи дали се спазва посоченият лимит в законодателната инициатива: всеки играч ще може да инвестира максимално 1000 евро месечно за онлайн-хазарт. От бранша смятат, че подобни рестриктивни мерки биха облагодетелствали черния пазар. А собствениците на платформи за спортни залагания се притесняват, че покрай новите мерки ще реализират големи загуби. Те изплащат до 95% от приходите като печалби. За сравнение - в тотото като печалби се изплащат едва 50% от реализирания оборот.

Строг държавен контрол

Германия сериозно контролира хазартните игри. Лотарията е напълно монополизирана от държавата. 16-те провинции имат свои лотарийни компании, които отговарят за разпространението и контрола на продажбата на лотарийни билети. Всички те се придържат към Договора за хазартните игри между провинциите, който е приет през 2008 година. Последната провинция, която се присъединява към него, е Шлезвиг-Холщайн - през 2013 година, посочва сайтът "Виртшафтсвохе". Договорът за хазартните игри гарантира "достатъчно широко предлагане на игри на късмета". Той също така направлява "естественото влечение на гражданите към игрите", се казва в самия договор. В него е уредено и това, че голяма част от приходите се инвестират в обществени проекти. Критиците на държавния монопол над лотарията обаче се съмняват, че той може да предпази германците от пристрастяване.

Пристрастени към игрите на късмета

По данни на Федерална централа за здравна просвета около половин милион германци страдат от пристрастяване към залаганията - 180 000 от случаите са смятани за патологични. Особено висок е рискът сред младите мъже: 6,8% от момчетата на възраст между 18-20 години са участвали в нелегални спортни залагания през 2017-а година. 2,13% от мъжете на възраст между 21 и 25 години имат проблематично хазартно поведение. Към рисковите фактори - освен възрастта и пола - спадат също така ниското образование и чуждестранният произход.

В Германия най-популярните хазартни игри са ротативките в заведенията и казината - техният дял на пазара е 42%. На второто място е държавната лотария - с 33%.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 7 гласа.

Свързани новини